Planujesz łazienkę z wanną wolnostojącą? Zwróć uwagę na te ważne punkty!

Wanna wolnostojąca to piękna ozdoba każdej łazienki. Jest bardzo charakterystycznym elementem wyposażenia, który wpływa na dobór ceramiki, armatury, a także determinuje rozkład pomieszczenia i dobór mebli.

Wanna wolnostojąca THERMO z baterią SIENNA w projekcie Dla zgranego duetu w życiu i w łazience 

Wanna wolnostojąca to piękna ozdoba każdej łazienki. Jest bardzo charakterystycznym elementem wyposażenia, który wpływa na dobór ceramiki, armatury, a także determinuje rozkład pomieszczenia i dobór mebli. Kiedyś postrzegane jako luksusowe - dziś stały się bardziej dostępne dzięki szerokiej ofercie modeli w różnych rozmiarach i kształtach, a także w niższych cenach.

Już nie tylko do dużej łazienki!

Wanna wolnostojąca często zajmuje centralne miejsce w łazience, przez co też jest najbardziej wyeksponowanymi elementem wyposażenia wnętrza. Tego typu wanna najlepiej sprawdzają się na dużych (powyżej 10 m2), mocno doświetlonych powierzchniach, wpisując się w ideę domowego salonu kąpielowego i miejsca relaksu. Wanna umożliwia dostęp niemal z każdej strony - pozwala cieszyć się kąpielą bez uczucia ograniczenia przez bliskość ściany.

Standardowe wymiary wanien wolnostojących to 170 - 180 cm (np. MODERNMOONLIGHT czy LONGE), ale bez problemu można też znaleźć modele o długości 140 - 150 cm (np. BELLIS, THERMO, ELEGANT, BREVIS), których rozmiary zostały przystosowane do realiów łazienek miejskich. Dzięki temu wanny wolnostojące trafiają coraz częściej również do łazienek o powierzchni nawet już od 7 m2.

Warto zwrócić uwagę na ofertę wanien przyściennych, które budową nie różnią się niczym od pozostałych wanien wolnostojących - stanowią jednorodną bryłę, jednak ze względu na kształt, mogą być dosunięte bezpośrednio do ściany (np. WALL, SIMPLE), co pozwala na ich wykorzystanie w niemal każdej łazience niezależnie od wymiarów - mamy piękną realizacje z wanną WALL w łazience o 4 m2.

Korzystaj ze swobody aranżacji wnętrza

Wanny wolnostojące dają wolność aranżacji, bez ograniczeń, które pojawiają się w przypadku instalacji wanien tradycyjnych do zabudowy. Sam montaż jest łatwiejszy - wanna wolnostojące nie wymaga wykończania, nie ma potrzeby jej okładać płytkami ani zabudowywać osłonami. 

Należy jednak zaplanować dostęp do wody oraz odpływ w wybranym miejscu podłogi łazienki… lub innego pomieszczenia. W ostatnim czasie wanny wolnostojące znaleźć bowiem można również przy sypialniach - stanowią wówczas dodatkowy element dekoracyjny pomieszczenia.

- W ostatnim projekcie łazienki zastąpiliśmy wannę tradycyjną - do zabudowy, wanna wolnostojącą EXODIA. Zależało nam nie tylko na produkcie o pięknej, prostej, geometrycznej bryle, ale też wszystkim na wannie o jednolitej konstrukcji, która nie będzie wymagała dodatkowej zabudowy płytkami czy osłoną. Warto dodać, że taka konstrukcja pozwala na zdecydowanie łatwiejsze utrzymanie wanny w czystości. - podkreśla Aleksandra Pater-Bartnik, właścicielka biura projektowego ArchOMEGA

Wanna wolnostojąca EXODIA zastosowana jako wanna przyścienna - projekt ArchOMEGA (www.archomega.pl)

Zaplanuj swobodny dostęp do wanny … i do przestrzeni dookoła niej

Planując umiejscowienie wanny wolnostojącej w łazience, warto zaplanować to, w jaki sposób będziemy sprzątać dookoła niej. Należy uwzględnić dostęp pozwalający na skorzystanie z odkurzacz czy mopa.

Ze względu na to, że wanna wolnostojąca nie musi być na stałe przytwierdzona do podstawy, możliwe jest jej przesunięcie na boki w zakresie, na jaki pozwala wykonana instalacja doprowadzenia / odprowadzenia wody - warto mieć to na uwadze planując podłączenie odpływu. Czasami wygodnie przesunąć wannę o kilka centymetrów, by mieć łatwiejszy dostęp do przestrzeni dookoła.

- Wiele osób pyta, czy ze względu na układ pomieszczenia i ustawienie wanny we wnęce, zachowanie czystości dookoła niej nie stanowi problemu. Sprzątanie jest łatwe, ponieważ zostawiliśmy odpowiedni dostęp od ściany - bez problemu sięgamy za wannę. Wanna robi niesamowite wrażenie! - komentuje Pani Marta, posiadająca w swojej łazience wannę ELEGANT.

Wanna ELEGANT i bateria wolnostojące VENICE w łazience Pani Marty

Pamiętaj o miejscu na kosmetyki - np. stoliku lub półce

Większość wanien wolnostojących posiada wąski rant, który uniemożliwia trzymanie na niej kosmetyków. Dlatego warto już na początku zaplanować gdzie będziemy trzymać kosmetyki czy zabawki dla dzieci. Najczęściej służą do tego rozwiązania dające mobilność - np. stołki lub stoliki, koszyki na kółkach oraz półki - nakładane na wannę. Taka forma ma wiele zalet. Na co dzień nie zajmuje miejsca, nie zaburza wyglądu łazienki, a spełnia idealnie swoją funkcję. 

Jeżeli wanna znajduje się w pobliżu ściany - skorzystać można również z półki lub wnęki przyściennej, która stanowi jednocześnie spójny element wykończenia łazienki.

Pomysł na przechowywanie niezbędnych kosmetyków przy wannie BELLIS - inspiracja www.instagram.com/nasz_dom___

Wybierz kształt dla siebie

Rynek dostarcza coraz więcej ciekawych modeli wanien. W samej ofercie Massi znajduje się dziewiętnaście wanien tego typu dostosowanych do potrzeb różnych klientów. Miłośnicy obłych kształtów mogą wybierać pośród takich ja WIDE, THERMO czy PRESTIGE.

Na fanów nietuzinkowej linii czekają modele ADOR, MOONLIGHT oraz SENSUS. Ale opcji jest o wiele więcej. Do wspólnych kąpieli wyśmienicie nadaje się duża, okrągła wanna RINGO, a zwolennicy rozwiązań retro mogą zakochać się w modelu OLDO, który jest zestawieniem klasycznej, akrylowej formy ze zdobionymi, metalowymi nóżkami.

Minimaliści i pasjonaci prostych kształtów z pewnością zwrócą się w kierunku prostokątnej wanny EXODIA lub SIMPLE.

Zobacz modele wanien dostępne w ofercie Massi >

Aby spełnić wymagania tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na dużą łazienkę, albo z innych powodów chcieliby postawić wannę przy ścianie, stworzyliśmy model WALL.

- Wanna WALL to jeden z naszych ulubionych modeli przyściennych - pojawiał się w naszych projektach już wielokrotnie. To bardzo uniwersalna wanna, która sprawdzi się zarówno w eleganckich aranżacjach jak i np. w łazienkach dziecięcych - jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też pojemna i wygodna. Atutem wanny jest jej wielkość - występuje również w rozmiarze 140 cm - co sprawia, że daje duże możliwości aranżacyjne nawet w bardzo malej przestrzeni - mówi Karolina Kobosko, właścicielka kreatywnej pracowni projektowej Twój Kwadrat.

Wanna WALL w łazience według projektu biura Twój Kwadrat (www.twojkwadrat.com)

Zaplanuj kompleksowe wyposażenie łazienki

Jak wspomnieliśmy powyżej, wanna wolnostojąca stanowi punkt wyjścia do doboru pozostałych produktów wyposażenia łazienki - np. umywalki i miski WC oraz armatury. Dlatego warto skorzystać z gotowych propozycji zestawów produktów dopasowanych pod kątem stylistycznym. Massi przygotowało propozycje 6 takich zestawów - każdy z inną, wanną wolnostojącą. W doborze produktów pomoże również oczywiście projektant wnętrz.

Bateria wolnostojąca - dodatkowa ozdoba łazienki

Jeżeli wanna nie stoi przy ścianie, to konieczne jest zastosowanie armatury stojącej, wychodzącej z podłogi. Takie baterie mają swój niesamowity urok i dopełniają klimat panujący w łazience. W przypadku wanien przyściennych możliwe jest również zastosowanie baterii podtynkowych.

Zobacz modele baterii dostępne w ofercie Massi >

*Czy wiecie, że wanny wolnostojące mają bardzo bogatą historię? Podobno pierwsza z nich powstała w XVI wieku p.n.e na Krecie. Starożytni przywiązywali dużą wagę do higieny, stąd chociażby wszechobecne w Cesarstwie Rzymskim termy. Później historia zaczęła płatać figla. Kiedy już w czasach nowożytnych wybuchła epidemia dżumy, ludzie masowo zaczęli unikać kąpieli, obawiając się, że w ten sposób mogą zarazić się tą śmiertelną chorobą, Zmiana nastąpiła, kiedy w XVIII wieku powrócił rytuał kąpieli, mającej, jak sądzono, cudowne właściwości dla duszy oraz ciała. To również okres, w którym wynaleziono pierwsze przenośne wanny miedziane, a niedługo później w łazienkach zagościła bieżąca woda. Od tego momentu zaczęto wprowadzać nowe kształty, materiały oraz wykończenia, ale sama idea pozostała niezmienna.

Powiązane produkty

Wanna wolnostojąca 180 cm...
  • Szybka wysyłka
  • Różne warianty
  • Hot price!

Wanna wolnostojąca 180 cm MOLIS GLOSSY

4 999,00 zł
Wanna wolnostojąca GO COLOR...

Wanna wolnostojąca GO COLOR owalna 180 cm MODERN

6 765,00 zł
Wanna wolnostojąca METALLIC...

Wanna wolnostojąca METALLIC 150 cm STILLA z przelewem

4 699,00 zł
Wanna wolnostojąca owalna...
  • Szybka wysyłka
  • Bestseller
  • Różne warianty

Wanna wolnostojąca owalna 180 cm MODERN

5 765,00 zł
Loading...