Inteligentne rozwiązania w łazience (4/4): czujki

O tym, dlaczego warto mieć czujkę ruchu w łazience, wspominaliśmy już w poprzednich artykułach...

O tym, dlaczego warto mieć czujkę ruchu w łazience, wspominaliśmy już w poprzednich artykułach. Dzisiaj przyjrzymy się wszystkim najważniejszym typom czujek, jakie możemy wprowadzić do naszej łazienki.

Czujki zalania

Najczęstszą przyczyną zalania łazienki jest pęknięcie wężyka od WC lub syfonu umywalki. Straty wtedy są ogromne, ponieważ woda wycieka do innych pomieszczeń. Zdarza się, że podczas awarii nie ma nas w domu lub - co gorsza - wyjechaliśmy właśnie na dwutygodniowe wakacje, więc nie możemy szybko zareagować. Doskonałym rozwiązaniem jest powiązanie czujki z zaworem odcinającym wodę. Dzięki temu, nawet jak nie będzie nas w domu podczas awarii, to system zareaguje na zalanie, odcinając wodę w całym obiekcie lub wybiórczo tylko w łazience.

Czujka ruchu

Jeżeli czytałeś nasze wcześniejsze artykuły, to wiesz już, że czujka ruchu może być wykorzystana do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem oraz muzyką. To bardzo uniwersalne rozwiązanie o wszechstronnym zastosowaniu. Czujka ruchu przydaje się także, gdy mamy w łazience okno. Stanowi wówczas element systemu alarmowego, który powiadomi Cię o wykryciu ruchu, gdy nikogo nie powinno być w domu.

Czujnik wilgotności

Po każdej kąpieli należy usunąć z łazienki parę wodną. Jest na to kilka sposobów - w zależności od typu wentylacji zaprojektowanego w budynku. Jeżeli projekt wentylacji uwzględnia zamontowanie wentylatora elektrycznego w każdej łazience, to można zastosować model ze zintegrowanym czujnikiem wilgotności. W przypadku budownictwa wielorodzinnego, gdy wentylator dla całego pionu jest umieszczony na dachu, w łazience można jedynie zastosować kratę wentylacyjną z mechaniczną blokadą przepływu. Wówczas optymalnym rozwiązaniem jest instalacja przepustnicy, którą otwieramy przepływ, gdy poziom wilgotności przekroczy ustawiony wcześniej próg.

Umiejscowienie czujek

Lokalizacja czujek ma kluczowe znaczenie dla ich skutecznego działania. W przypadku zalania, uszkodzenie zaworu lub uszczelki potrafi być tak niewielkie, że pomimo posiadania czujki zalania, woda będzie malutkim strumykiem sączyć się tuż obok czujki. Taki niezauważony przeciek po kilku dniach może spowodować całkowite zniszczenie podłogi, mebli i ścian. Dlatego warto dobrze przemyśleć potencjalnie słabe punkty instalacji, a pod umywalkami zastosować niewielkie uszczelki, które spowodują gromadzenie się wody wewnątrz i tym samym zwiększą prawdopodobieństwo wychwycenia awarii. Z kolei dla czujki ruchu trzeba znaleźć takie umiejscowienie, by „łapała” ona osobę wchodzącą tuż po otwarciu, a nawet uchyleniu drzwi. Dzięki temu osoba wchodząca (zwłaszcza nasi goście) nie będzie odruchowo szukać przycisku na ścianie w ciemnym pomieszczeniu, brudząc przy tym ścianę. Może się okazać, że w naszej łazience warto zamontować dwie czujki - jedną patrzącą na drzwi, a drugą na wannę lub prysznic. Razem będą wykrywały realną obecność domowników wewnątrz pomieszczenia.

Nasz ekspert

Mariusz Puszko - właściciel Vinci Home, specjalista w dziedzinie Inteligentnych Domów. Już od kilkunastu lat związany z branżą. Sam o sobie mówi z przekornym uśmiechem: "Jestem chyba wciąż bardziej inżynierem niż właścicielem bo częściej można mnie spotkać na budowie lub u klientów niż w biurze" Chętnie dzieli się swoją wiedzą, a dla nas przygotował cykl 4 artykułów "Inteligentne rozwiązania w łazience".

Loading...