Inteligentne rozwiązania w łazience (1/4): oświetlenie

Jedną z najbardziej praktycznych funkcji oświetlenia w łazience jest możliwość przyciemniania światła...

Jedną z najbardziej praktycznych funkcji oświetlenia w łazience jest możliwość przyciemniania światła. Gdy zimą, o godzinie 5 nad ranem, mały szkrab ściągnie Cię z łóżka za potrzebą, łazienka nie rozbudzi Cię ostrym światłem. Łagodnie rozżarzona żarówka do poziomu 10% pozwoli na dalszy sen lub Za to będzie po Twojej stronie, taka ludzka, z łagodnie rozżarzoną żarówką, najlepiej na poziomie 10%.

Ilość światła i jego rodzaj mają ogromne znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale także zdrowia. Dużo lepiej wypoczywamy przy ciepłym świetle o temperaturze barwowej 2700K i niższej. Z kolei światło zimne, o temperaturze 4000K lub wyższej dodaje energii i pobudza do działania. Warto pamiętać, że światła zimnego musi być w pomieszczeniu bardzo dużo, by pełniło swoją rolę. Chodzi zarówno o jego duże natężenie, jak i równomierny rozkład. Inaczej pomieszczenie będzie wyglądać „trupio blado” i nieprzyjaźnie. Niektórzy radzą sobie z tym problemem, wprowadzając większą ilość obwodów. Projektują osobno kinkiety nad lustrem, oświetlenie nad prysznicem, oświetlenie dekoracyjne LED, lampy główne poranne itp. W efekcie na ścianach pojawia się mnóstwo włączników, co powoduje zamieszanie i zaburza wystrój. Oświetlenie z funkcją ściemniania pozwala zmniejszyć ilość obwodów w łazience. Nastrój można dowolnie budować, ustawiając odpowiedni poziom natężenia światła. Mniej łączników oświetlenia to również niższe koszty realizacji inwestycji i estetyczniejsze wnętrze. Rewelacyjnym rozwiązaniem są żarówki w technologii DimTone lub Warm Glow firmy Philips. W miarę zmniejszania natężenia oświetlenia, ociepla się temperatura barwowa.

Kilka ciekawostek technicznych

Przy doborze lamp trzeba zwrócić uwagę, czy mają one możliwość ściemniania. To nie takie proste, ponieważ czasem oprawy są na 230V i można w nich zamontować dowolną żarówkę – wówczas wystarczy kupić żarówkę ściemnialną fazowo 230V. Czasem jednak wybrane oprawy posiadają fabrycznie zintegrowane zasilacze w kilku wariantach: nieściemnialne, ściemnialne fazowo lub ściemnialne za pomocą protokołu DALI, 0-10V i push-to-dim. To te główne. Każda z tych technologii wymaga innego rodzaju sterownika i okablowania. Najbardziej uniwersalnym wyborem jest ściemnianie fazowe 230V, ponieważ nie wymaga żadnych zmian w instalacji elektrycznej i umożliwia zastosowanie dowolnego ściemniacza fazowego w puszce podtynkowej pod łącznikiem światła. Jeżeli jednak wybraliście lampy bez takiej możliwości ściemniania, to zachęcamy do kontaktu z VinciHome, pomożemy z projektem elektrycznym. Warto dodać, że w bardzo przyjemny sposób mogą przyciemniać się także paski LED. Wymaga to jednak dodatkowych sterowników oraz wytycznych do instalacji elektrycznej.

Czujka ruchu w łazience

Myślę, że większość z nas (o ile nie każdy) uważa, że warto mieć czujkę ruchu w pralni. Przeważnie wchodzimy tam na chwilę, a w rękach trzymamy kosz pełen prania. Czasem pralnia w domu pełni też inne funkcje, np. jest miejscem mycia czworonoga po spacerze w deszczowy dzień. W łazience jest trochę podobnie. Gdy mamy czujkę ruchu, która automatycznie włącza nam światło, to nie brudzimy ścian, szukając po omacku włącznika (jeśli jesteś rodzicem, to wiesz, jakim wyzwaniem jest wniesienie do łazienki dziecka, które jadło przed momentem marchewkowy posiłek). Wstając w nocy, nie martwimy się, że światło nas oślepi. Dzieci, które nie dosięgają do włączników, w łatwy sposób mogą skorzystać z toalety, nie prosząc dorosłych o pomoc w zapaleniu światła. Czujka może też włączać oświetlenie dekoracyjne, o którym nikt nie pamięta podczas szybkiego wchodzenia do łazienki. Czas działania czujki można łatwo ustawić za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji na smartfonie. Obecnie na rynku znaleźć można sporo czujek ruchu, które są miniaturowe i wyglądają rewelacyjnie, np. Fibaro Motion Sensor Presence detector mini firmy JUNG.

Jak ciekawie oświetlić łazienkę?

Dzisiaj możemy wybierać spośród różnego rodzaju lamp do zastosowania w łazienkach. Są to lampy sufitowe, żyrandole, plafony, kinkiety na lustrach czy paski LED zamocowane w załomach sufitu oraz pod lustrem lub dookoła niego. To architekci wybierają, co współgra z wystrojem. Spotkaliśmy się jednak z kilkoma nietypowymi, za to bardzo ciekawymi rozwiązaniami:

  • AG – barisol na suficie. Zapewnia dobre, jednostajne oświetlenie. Istnieje możliwość zastosowania RGBW w celu zmiany barwy z ciepłej na białą oraz na nastrojową.
  • Chylice – podświetlenie RGBW wanny i półki prysznica. Taśmy LED RGBW emitują kolory: czerwony (R), zielony (G), niebieski (B) oraz biały (W). Zastosowano zasilacze SELV 12V. Montaż jest możliwy nawet bardzo blisko źródła wody.
  • Sterowanie oświetleniem i żaluzjami (część inteligentnego domu) - za każdym razem, kiedy światło zostaje włączone, zasłaniają się lamelki żaluzji, by zapewniać domownikom prywatność.

Nasz ekspert

Mariusz Puszko - właściciel Vinci Home, specjalista w dziedzinie Inteligentnych Domów. Już od kilkunastu lat związany z branżą. Sam o sobie mówi z przekornym uśmiechem: "Jestem chyba wciąż bardziej inżynierem niż właścicielem bo częściej można mnie spotkać na budowie lub u klientów niż w biurze" Chętnie dzieli się swoją wiedzą, a dla nas przygotował cykl 4 artykułów "Inteligentne rozwiązania w łazience".

Powiązane produkty

Kinkiet czarny 1xE27...

Kinkiet czarny 1xE27 ELLETRO black

299,00 zł
Lampa wisząca czarna 1xE27...

Lampa wisząca czarna 1xE27 PURO black

235,00 zł
Lampa wisząca czarna 4xE14...

Lampa wisząca czarna 4xE14 SFERO black

689,00 zł
Lampa wisząca złota 1xE27...

Lampa wisząca złota 1xE27 CANDO gold

329,00 zł
Loading...