Inteligentne rozwiązania w łazience (3/4): nagłośnienie
Muzyka towarzyszy nam na co dzień. Przy ulubionych dźwiękach odpoczywamy, bawimy się, podróżujemy samochodem i pracujemy.
Muzyka towarzyszy nam na co dzień. Przy ulubionych dźwiękach odpoczywamy, bawimy się, podróżujemy samochodem i pracujemy. Muzyka coraz częściej gości także w naszych łazienkach – w zupełnie innej postaci niż jeszcze kilka lat temu. Kiedyś muzykę odtwarzaliśmy z radia. Były kasety, potem płyty. Dzisiaj muzykę streamujemy z chmury za pomocą różnych aplikacji: Deezer, Spotify czy WiMP, a radia słuchamy na TuneIn. I chociaż w niektórych łazienkach można jeszcze spotkać tradycyjne radia, to są one stopniowo wypierane przez nowoczesne technologie.
Głośniki w łazience
Najprostszym sposobem na wprowadzenie do łazienki ulubionych rytmów są głośniki bezprzewodowe Bluetooth. Często są one wyposażone w powerbank, który umożliwia długie odtwarzanie muzyki bez konieczności podłączenia urządzenia do gniazdka elektrycznego. Wystarczy połączyć się ze smartfonem i włączyć wybraną playlistę.
Kolejnym, użytecznym rozwiązaniem są głośniki Wi-Fi. Najpopularniejsze modele to SONOS i HEOS DENON. Mają one własną aplikację, którą można zainstalować na smartfonie i powiązać z naszym kontem w serwisach muzycznych. Głośnik podłącza się do gniazdka i gotowe! Niektóre głośniki, jak SONOS ONE, również mają powerbanki. Przewaga technologii Wi-Fi nad Bluetooth polega jednak na możliwości połączenia urządzeń w system multiroom. Oznacza to, że możemy odtwarzać taką samą muzykę na wszystkich urządzeniach w całym domu lub wybierać, jaka muzyka ma być odtwarzana w poszczególnych pomieszczeniach.
Może się zdarzyć, że w naszej łazience nie ma miejsca na głośniki stojące podłączane do gniazdka albo chcemy zamontować nagłośnienie bezpośrednio nad wanną, pod prysznicem lub w saunie. Tu z pomocą przychodzą głośniki instalacyjne, które można w dowolny sposób zainstalować na suficie, w ścianie, w meblu czy nawet zawiesić na ścianie. Łączą się one przewodem ze wzmacniaczem - również SONOS lub HEOS. Dzięki temu pracują w ramach jednego systemu multiroom, czyli mogą być obsługiwane przez jedną aplikację.
Sposoby sterowania
Nagłośnieniem możemy sterować za pomocą przycisku. Najważniejsze funkcje, jak play, pause, vol+ czy vol-, warto umieścić na przycisku na ścianie (koniecznie pod ręką). Dzięki temu, zyskamy możliwość włączenia muzyki lub regulacji głośności od razu po wejściu do łazienki. Gdy mamy zainstalowaną czujkę ruchu w łazience, to może ona uruchamiać muzykę automatycznie razem ze światłem. Wówczas zawsze po wejściu do łazienki powitają nas ulubione dźwięki. Takie rozwiązanie jest bardzo często wykorzystywane w WC dla gości jako bardziej przyjazna i subtelna alternatywa dla głośnego wentylatora, o czym pisaliśmy przy okazji sterowania ogrzewaniem. Szersze możliwości sterowania muzyką, w tym zarządzanie playlistami, zapewnia tablet zainstalowany na ścianie np. w uchwycie. Nie musimy wówczas zabierać do łazienki telefonu. Sterować muzyką możemy także za pomocą inteligentnego lustra, co pozwala uniknąć montażu dodatkowych paneli na ścianach. Wystarczy kupić specjalne lustro z wydzielonym obszarem, na którym wyświetla się nam aplikacja do streamowania muzyki.
Podsumowując…
Niezależnie od tego, jaki rodzaj głośników i sterowania wybierzemy, warto iść z duchem czasu. Coraz częściej łazienki są wyposażone w nagłośnienie. O tym, jak przyjemna jest kąpiel przy dźwiękach relaksującej muzyki, nie trzeba nikogo przekonywać. Goście docenią dyskrecję, dzięki muzyce w WC, a Ty dodasz sobie energii na cały dzień, biorąc poranny prysznic przy energetyzujących dźwiękach.
Nasz ekspert
Mariusz Puszko - właściciel Vinci Home, specjalista w dziedzinie Inteligentnych Domów. Już od kilkunastu lat związany z branżą. Sam o sobie mówi z przekornym uśmiechem: "Jestem chyba wciąż bardziej inżynierem niż właścicielem bo częściej można mnie spotkać na budowie lub u klientów niż w biurze" Chętnie dzieli się swoją wiedzą, a dla nas przygotował cykl 4 artykułów "Inteligentne rozwiązania w łazience".