Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

 Mieszkanie pod wynajem musi być bardziej uniwersalne, mniej spersonalizowane...

Michał Więckowski - projektant z zamiłowania, z ponad 10-letnim doświadczeniem. Współpracuje głównie z firmami oferującymi usługę wykończenia pod klucz. Najczęściej zajmuje się lokalami przeznaczonymi pod wynajem - to jego specjalność.

---

MASSI: Czym się różni projektowanie mieszkania pod wynajem od mieszkania, które będzie użytkowane osobiście przez inwestora?

Michał Więckowski: Mieszkanie pod wynajem musi być bardziej uniwersalne, mniej spersonalizowane. Musi być zaaranżowane w taki sposób, by niemal każdy poczuł się tam swobodnie oraz „jak u siebie”. Podstawą projektowania i wykańczania takiego mieszkania jest hasło „możliwie bezobsługowe”. Chodzi, o to by po wizycie gości, weszła ekipa sprzątająca, odkurzyła, zmieniła pościel i mogły się wprowadzać następne osoby.

Można by z tego wnioskować, że takie mieszkania będą różniły się od siebie tylko nieznacznie.

Nic bardziej mylnego. Wnętrze musi być uniwersalne, ale może mieć swój styl, charakter, odpowiadający inwestorowi. Należy pamiętać, że to od inwestora zależy, kto będzie klientem docelowym jego mieszkania. Projektując lokal np. w droższych materiałach, można zakładać, że klientem będzie osoba z zasobniejszym portfelem, gdyż inwestor na pewno uwzględni standard i jakość wykończenia w cenie najmu. Poza tym obecnie jesteśmy bardziej świadomi tego co nam się podoba, dlatego też potencjalni najemcy również poszukują lokali, które odpowiadają im pod względem nie tylko ceny, ale również stylu.

Mówi Pan, że to inwestor często decyduje, kto będzie jego klientem. W jaki sposób?

Pomijając kwestię ceny najmu, chodzi o dopasowanie lokalu do potrzeb konkretnej grupy osób. Przykładowo, w Gdańsku, w którym mieszkam, zawsze jest mnóstwo turystów z całego świata. Dlatego część inwestorów stara się dopasować wnętrze do preferencji określonych nacji, np. nie jest tajemnicą, że nasi wschodni sąsiedzi lubią złoto, błyszczące materiały i chętniej wybiorą na nocleg mieszkanie, które jest wykończone według ich preferencji nazwijmy to „kulturowych”. Poza tym wiele osób, jeśli mówimy o wynajmie krótkoterminowym, lubi, gdy mieszkanie jest zbliżone stylem do ich własnego, w którym przecież dobrze się czują.

 

Aranżacja - na życzenie inwestora - z elementami stylu glamour.

 

Jak wygląda kwestia wykończenia ścian w takim mieszkaniu? Bardzo modne są różnego rodzaju okładziny ścienne. Co Pan o tym sądzi?

Generalnie pod tym względem mieszkania pod wynajem nie różnią się specjalnie od „standardowych”. Musimy jedynie pamiętać o tym, by używać farb ścieralnych, z których łatwo można zmyć zabrudzenia (trzeba brać to pod uwagę, zwłaszcza, gdy nastawiamy się na odwiedziny rodzin z dziećmi). Jeśli chodzi o modne okładziny, jak cegła czy płyty betonowe, to nie należy się ich bać. Wystarczy je zaimpregnować, zabezpieczyć dedykowanymi przez producenta środkami i wtedy nie powinny już przysparzać nam problemów.

 Jest jeszcze kwestia dekoracji ścian i okien…

Tutaj mamy już raczej pełną dowolność. Na ścianie możemy wieszać dowolne obrazy, grafiki, aczkolwiek dobrze, by były one spójne z resztą wnętrza (we wnętrzu "glamour" nie powiesimy np. tradycyjnego pejzażu w drewnianej ramie). Jeśli chodzi o okna, świetnie spisują się zasłony dostępne w każdym sklepie z materiałami wykończeniowymi – dają poczucie intymności a jednocześnie uzupełniają nam przestrzeń okna. W miarę możliwości musimy szukać opcji odpornej na zabrudzenia lub kupić kilka kompletów tańszych odpowiedników. Całą resztę aranżacji załatwia nam oświetlenie.

Właśnie, miałem o to zapytać. Oświetlenie zawsze pełni ważną rolę w mieszkaniu…

Dokładnie. Przy odpowiednim wydzieleniu stref i doborze odpowiednich opraw oświetleniowych możemy stworzyć niepowtarzalne wnętrza. Uważam, iż każde pomieszczenie powinno być podzielone na co najmniej dwie strefy, gdyż wówczas możemy tworzyć odpowiedni nastrój. I tak np. w kuchni zazwyczaj proponuję oświetlenie sufitowe, dodatkowe nad blatem (w obudowie szafek wiszących) oraz nad stołem w części jadalnianej, będącej zarazem już częścią salonu, który też ma własne oświetlenie. Tym sposobem, w salonie z aneksem kuchennym, mamy 4 niezależne strefy oświetlenia, którymi możemy podkreślać wyjątkowość wnętrza.

 

Aranżacja mieszkania pod wynajem krótkoterminowy

 

Czy są jakieś szczególne wymagania lub ograniczenia w kwestii doboru wyposażenia?

Najczęściej sugeruję inwestorom, by meble były, na ile to możliwe, powtarzalne, ogólnodostępne, zwłaszcza jeśli mówimy o wynajmie krótkoterminowym. Niestety, zdarza się, choć niezwykle rzadko, iż trafia się gość, który nie uszanuje naszej własności i dojdzie do uszkodzenia jakiegoś mebla, dlatego ważne jest, by móc go szybko wymienić na nowy, najlepiej identyczny. Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy, to inwestorzy są z reguły nastawieni na droższe materiały, które mają dać najemcy poczucie komfortu, ale jednocześnie mają też być bardziej wytrzymałe i posłużyć dłużej, np. zamiast laminatu na blacie, stosowany jest wtedy konglomerat lub kamień naturalny, a na podłodze w miejscu paneli pojawia się deska.

A co z łazienką? Jest to w końcu pomieszczenie, w którym niestety nie mamy możliwości wymiany wyposażenia tak jak komody, czy krzesła?

Zgadza się, dlatego w przypadku łazienek, staram się przekonać inwestorów, aby tu sięgnęli po wyposażenie wykonane z dobrej jakości materiałów. Inaczej może się to zemścić. Z tego powodu zawsze stosuję tam gres, również na ścianach. Jest trudniejszy w obróbce, ale jednocześnie wytrzymalszy. To samo w kwestii ceramiki sanitarnej. W tej roli świetnie sprawdzają się produkty marki MASSI, które są nie tylko ciekawe wizualnie i wpisują się w bieżące, ale również są trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w lokalach pod wynajem.

 

Łazienka pod wynajem z produktami Massi: umywalką Atimo, miską Inglo, przyciskiem Enco

We wtorek 28 maja, podczas Dnia z Projektantem, będziemy na Facebooku kontynuować rozmowę z Michałem Więckowskim na temat urządzania wnętrz pod wynajem. Dołącz do nas! ?

Powiązane produkty

Brodzik prostokątny 70x90x5...
  • Wybór projektantów
  • Różne warianty

Brodzik prostokątny 70x90x5 PRIMERO

675,00 zł
Drzwi prysznicowe uchylne...
  • Szybka wysyłka
  • Różne warianty
  • Okazja cenowa %

Drzwi prysznicowe uchylne 110 cm, szkło transparentne profile chromowane LAPAZ

699,00 zł
Umywalka ceramiczna...

Umywalka ceramiczna nablatowa owalna biała 60 x 43 cm DOTI white z cienkim rantem typu Slim

495,00 zł
Loading...