Projektantka miesiąca: Marta Meresińska | Studio Niebyle
Przedstawiamy Państwu Projektantkę Miesiąca: Panią Martę Meresińską, właścicielkę pracowni "Studio Niebyle". Autorskie projekty Pani Marty zachwycają subtelnością, spójnością, jak również estetyczną kolorystyką. Autorka w pełni docenia przestrzeń i funkcjonalność pomieszczeń z uwzględnieniem jego użytkownika. To co zwróciło naszą szczególną uwagę, to projekty dopasowane do potrzeb ludzi. W poniższych projektach zauważyć można, aranżacje łazienek uwzględniających potrzeby ich użytkowników.
Pani Marta w wolnych chwilach, oddaje się drugiej swojej pasji – komponowaniu muzyki. Tak jak sama wspomina: "Kreatywność to podstawa mojej egzystencji".
W marcowym wywiadzie Projektantka Miesiąca opowiem nam o obowiązujących trendach, specyfice pracy z klientami, ich potrzebach oraz o swojej pasji jaką jest projektowanie.
Jesteście ciekawi? Zatem zapraszamy do inspirującej lektury!
Massi: Proszę opowiedzieć jak rozpoczęła się Pani kariera związana z projektowaniem? Jak powstał pomysł, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie?
Marta: Pomysł zostania projektantem powstał gdy miałam 14 lat, w poradni zawodowej, do której poszliśmy z całą klasą. Tam dowiedziałam się, że mając zdolności plastyczne, mogę wykonywać nie tylko zawód malarza, grafika czy rzeźbiarza, ale tez właśnie projektanta wnętrz. Bardzo mi się spodobała taka opcja. Pod koniec liceum uczęszczałam na zajęcia rysunku artystycznego i malarstwa, aby przygotować się do egzaminów na uczelnię artystyczną. Potem dostałam się na wydział wzornictwa, specjalność projektowanie wnętrz i tam nauczyłam się podstaw rysunku, poznałam programy graficzne i ogólnie rozwinęłam swoją wrażliwość. Po studiach przeprowadziłam się do Gdańska. Początkowo pracowałam jako projektant mebli kuchennych, ale po 3 latach porzuciłam pracę etatową i otworzyłam działalność. Od tego czasu pracuję jako niezależny projektant wnętrz, ale też przez wiele lat na stałe współpracowałam z kilkoma firmami, mając z nimi umowy na wykonywanie projektów.
Projekt łazienki Pani Marty z umywalką DENI
Massi: Jakimi cechami wg Pani powinien charakteryzować się dobry projektant? Jakie czynniki mogą mieć wpływ na sukces danej osoby?
Marta: Dobry projektant wnętrz, oprócz zdolności artystycznych, powinien mieć zmysł i wiedzę techniczną. To się przydaje podczas tworzenia dokumentacji wykonawczej. Niezwykle istotne też jest stałe rozwijanie się, poszukiwanie inspiracji, przyglądanie się nowym trendom. Dobry projektant wnętrz powinien też być empatycznym obserwatorem i psychologiem. Są to cechy niezwykle ważne w tej pracy, gdyż nieraz bardzo głęboko zagląda się do życia klientów. Powinien być komunikatywny, obowiązkowy i dokładny. Największy sukces, wg mnie, odnoszą projektanci, którzy oprócz wysokich umiejętności, doświadczenia i zmysłu artystycznego mają dobry kontakt z klientem, potrafią wczuć się w jego specyfikę i się z nim zaprzyjaźnić. To bardzo pomaga podczas procesu realizacji, bo projekt to tylko połowa sukcesu. Czasami więcej daje jedno spotkanie na budowie niż milion rysunków, dlatego architekt wnętrz, który chce być doceniany i polecany dalej, powinien mieć świadomość, że czas poświęcony na dobry kontakt z klientem jest bezcenny. Ten dobry kontakt sprawia, że wszelkie problemy podczas realizacji projektu (a są prawie zawsze jakieś trudne sytuacje) o wiele łatwiej są rozwiązywane, bez niepotrzebnych kłótni czy też rozczarowań. Cenieni projektanci umieją kosztem swojego ego dostosować się do oczekiwań i wyobrażeń inwestora, a czasem stanowczo powiedzieć nie.
Projekt łazienki Pani Marty z umywalką OTYLA
Massi: Tworzy Pani piękne aranżacje. Czy kieruje się Pani pewnymi wypracowanymi przez siebie regułami?
Marta: Staram się nie powielać rozwiązań i modeli wyposażenia. Staram się za każdym razem podchodzić indywidualnie do projektu. Przed rozpoczęciem pracy przeprowadzam szczegółowy wywiad i przeglądam inspiracje klienta. Dopasowuję styl projektu do jego gustu, czasami odradzając niektóre rozwiązania. Mam swój harmonogram pracy, staram się trzymać terminów i zawsze odbieram telefony od klientów.
Massi: Czym charakteryzuje się Pani styl projektowania?
Marta: Nie mam chyba jednolitego stylu. Dużo zależy od oczekiwań klienta i mojego nastroju :) Ale patrząc ogólnie na moje projekty widać, że lubię intensywne kolory w postaci akcentów we wnętrzu, ostatnio też stosuję kolor w dużych płaszczyznach. Lubię nawiązania do lat 60-70-80, ale też czuję styl łączący klasykę z nowoczesnością. Moje wnętrza są przytulne i mają sporo detali, rzadko tworzę wnętrza minimalistyczne, chociaż zdarza mi się to, gdy takie są oczekiwania Inwestora.
Projekt łazienki Pani Marty z umywalką DOTI
Massi: Jakie było największe wyzwanie na Pani drodze zawodowej?
Marta: Całkowite przejście na swoja działalność, bez stałych współprac z firmami, które dostarczały mi klientów. Ten etap zaczął się u mnie całkiem niedawno, wcześniej miałam stałe umowy , które dawały mi jakieś poczucie bezpieczeństwa.
Jeśli chodzi o projekty największym wyzwaniem był projekt restauracji w centrum gdańskiej starówki. Inwestor był bardzo kapryśny i miał co chwilę nowy pomysł na formę tej restauracji. Powstało chyba 6 odmiennych wersji, musiałam też zmierzyć całą kamienicę, od piwnicy po dach. Projekt ten kosztował mnie dużo nerwów i pracy,
Innym zupełnie wyzwaniem była prelekcja na targach wnętrzarskich, opowiadałam o projektowaniu kuchni i była to dla mnie bardzo stresująca sytuacja. Przyznam jednak, że jest to droga która mnie ciekawi, prowadzenie wykładów, prelekcji mogłoby być jakimś kolejnym etapem na mojej drodze zawodowej.
Massi: Jak poznała Pani markę Massi? Które produkty spośród oferty Massi najchętniej są wybierane przez Panią i Pani klientów?
Marta: Poznałam markę Massi przypadkiem, podczas poszukiwań małej umywalki trafiłam na model Massi Lano. Potem, przygotowując listę wyposażenia weszłam na stronę massi.pl i odkryłam, że ma wspaniałe serie ceramiki, ale też i inne elementy wyposażenia łazienki. Najbardziej podobają mi się linie kolorowej ceramiki z serii Molis, proponuję je często odważniejszym klientom.
Projekt łazienki Pani Marty z ceramiką z serii Molis Ice Blue oraz Salmon
Massi: Jakich trendów możemy się spodziewać w 2022 roku?
Marta: Wg moich obserwacji, w Polsce na pewno wszystko nadal zmierza do wyjścia z długo królującego trendu monochromatycznych wnętrz. Proces ten występuje już od kilku lat, ale nadal wiele polskich projektów utrzymanych jest w szaro-biało–drewnianej kolorystyce. Na całym świecie, moim zdaniem, nadal będzie utrzymywać się moda na ciepłe spokojne kolory ziemi, naturalne i szlachetne materiały, duże formy, monolityczne kształty. Oprócz tego bardzo mocno zaznaczają się inspiracje latami 70 i 80, nowe pokolenie urządzających się ludzi nie pamięta okresu socjalizmu, dlatego chętnie adaptuje jego zdobycze, np. terrazzo, obłe formy, łuki na ścianach, modele krzeseł i lamp. Bardzo modne nadal będzie łączenie dużych płaszczyzn o różnych fakturach, ryflowania, paski. Utrzymywać się będzie trend stosowania ciepłych kolorów, ceglany, zieleń, róż, ale też coraz częściej wchodzą do wnętrz bardzo żywe agresywne barwy zestawiane czasami bardzo kontrastowo.
Dla tych, którzy chcą być najmodniejsi, na pewno ważną informacją jest to, że kolorem roku wg Pantone jest 17-3938 Very Peri. To połączenie nasyconego koloru niebieskiego z energetyzującym fioletem i subtelną, niemal niezauważalną domieszką czerwieni . Wg moich dotychczasowych obserwacji ten kolor pewnie pojawi się w polskich projektach wnętrz z opoźnieniem, za rok może 2 lata. Natomiast wpłynie on na kolorystykę wnętrz niewątpliwie.
Pani Marcie dziękujemy za wspaniałe oraz pełne natchnienia wypowiedzi. Cieszymy się, że wśród zaufanych projektantów Massi możemy wyróżnić kolejną utalentowaną i twórczą osobowość.
Życzymy dalszego spełniania się w swojej pasji! Zapraszamy innych do współpracy w ramach programu Projektant Miesiąca!