Stelaż podtynkowy – wybór, montaż, użytkowanie. Co warto wiedzieć?

Zastosowanie stelaża podtynkowego jest alternatywą dla tradycyjnych sposobów montażu WC..

Zastosowanie stelaża podtynkowego jest alternatywą dla tradycyjnych sposobów montażu WC. Takie rozwiązanie ma pozytywny wpływ na estetykę wnętrza, jak i na komfort użytkowników. Stelaż podtynkowy to najczęściej wybierany wariant WC w nowoczesnych wnętrzach. Dzięki niemu można zaoszczędzić miejsce w niewielkim pomieszczeniu, ukryć całą instalację oraz wzmocnić efekt minimalistycznego i prostego stylu. Czym należy się kierować przy wyborze stelaża podtynkowego? Jakie mamy rodzaje do wyboru?

Dlaczego warto?

Stelaż podtynkowy umożliwia ukrycie wszystkich elementów konstrukcyjnych i podłączeniowych. Są one wówczas schowane w ścianie, razem ze spłuczką. Woda spłukiwana jest przy pomocy zamontowanego na ścianie przycisku. Stelaż podtynkowy przyczynia się do łatwiejszego utrzymania WC w czystości. Podwieszana misa oznacza mniej powierzchni do czyszczenia, ale i zdecydowanie mniej zakamarków. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy oczyszczać z kurzu rur i elementów podłączeniowych. Ponadto oszczędzamy dużo miejsca i możemy je wykorzystać na dodatkową przestrzeń do przechowywania. Stelaże podtynkowe produkowane są w oparciu o nowoczesną, zaawansowaną technologię. Gwarantuje to ich trwałość i długi czas bezawaryjnego użytkowania.

Jak wybrać stelaż podtynkowy?

Jeżeli stelaż podtynkowy jest zintegrowany ze spłuczką, to bardzo ważny jest jej rodzaj. Podstawową funkcją jest małe i duże spłukiwanie. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w opcję STOP, która pozwala zatrzymać spłukiwanie. Kolejną istotną kwestią jest możliwość doprowadzenia wody do stelaża z każdej strony. Sprawdzamy więc, ile jest przyłączy wody. Nie bez znaczenia jest zakres regulacji wysokości i głębokości montażu stelaża podtynkowego. Dzięki takiej funkcji możemy dopasować całość do naszych indywidualnych potrzeb. Stelaż podtynkowy Massi IPPO PRO umożliwia regulację w zakresie 110 -125 cm. Jest dostępny w 2 rozmiarach: IPPO PRO 50 o szerokości 50 cm oraz nowy, wprowadzony na potrzeby mniejszych instalacji - IPPO PRO 40, o szerokości 40 cm. Przy zakupie powinniśmy sprawdzić, co zawiera zestaw. Znacznie łatwiej będzie zamontować stelaż, jeżeli wraz z nim otrzymamy od producenta wszystkie niezbędne akcesoria. W innym przypadku powinniśmy otrzymać informację, czego konkretnie będziemy jeszcze potrzebować.

Stelaż podtynkowy do ciężkiej zabudowy

Kluczowe znaczenie dla wyboru stelaża podtynkowego ma rodzaj zabudowy. Ciężka zabudowa to po prostu ściany murowane. W związku z tym konieczne będzie zamurowanie stelaża. Jest to zdecydowanie bardziej wymagające i wymaga większego nakładu pracy. Osoba wykonująca montaż powinna mieć doświadczenie w tego typu instalacjach, co pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów w przyszłości. Trzeba jednak wiedzieć, że stelaża podtynkowego do zabudowy ciężkiej nie możemy wykorzystać do ścian kartonowo-gipsowych. Wynika to z jego większej wagi. Pod jego ciężarem ściana mogłaby nie wytrzymać.

Taki rodzaj stelaża wybieramy w momencie, kiedy zawieszamy misę WC na ścianie murowanej.

Stelaż podtynkowy do lekkiej zabudowy

O wiele popularniejszy jest obecnie stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej. Ma wyższą cenę w porównaniu do modeli do zabudowy ciężkiej, ale jest też łatwiejszy w montażu. Jest on dedykowany przede wszystkim do montażu na ścianach z płyty kartonowo-gipsowej. Możemy go również wykorzystać przy okazji ściany murowanej. Instalacja zostaje ukryta za płytą kartonowo-gipsową. Stelaże dostępne są w wielu wariantach, które różnią się wymiarami ze względu na wysokość ramy nośnej.

Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej sprawdzi się u wszystkich, którym zależy na szybkim i bezproblemowym remoncie. Jest to rozwiązanie dla pomieszczeń ze ścianami wykonanymi z płyty kartonowo-gipsowej. To także mniej inwazyjna opcja niż stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej.

Montaż stelaża podtynkowego

Jeżeli zdecydowałeś się na samodzielny montaż stelaża podtynkowego, sprawdź nasze porady! Podpowiadamy, jak zrobić to prawidłowo i w możliwie jak najkrótszym czasie. Na samym początku musimy wypoziomować stelaż i ustawić go na odpowiedniej wysokości. Zaznaczamy miejsce montażu i mocujemy stelaż do płyty kartonowo-gipsowej. Następnie, mocujemy śruby na stelażu,  dostawiamy stelaż i dokręcamy mocowanie. Kolejnym krokiem jest montaż rur przyłączeniowych oraz zasilania wody. Jak to zrobić? Wszystko znajdziesz w naszym filmie instruktażowym.

Stelaż podtynkowy ułatwia codzienność domownikom. Sprawia, że łatwiej jest utrzymać WC w czystości. Daje nam oszczędność miejsca, co jest ważne w łazienkach o niewielkim metrażu. Przy wyborze zawsze sprawdzajmy przeznaczenie stelaża, czy jest do zabudowy lekkiej czy ciężkiej. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości, tryby spłukiwania i liczbę przyłączy wody.

Powiązane produkty

Stelaż podtynkowy do bidetu...
  • Szybka wysyłka

Stelaż podtynkowy do bidetu 40 cm RINO uniwersalny rozstaw 180 /230 mm

395,00 zł
Stelaż podtynkowy do miski...
  • Szybka wysyłka

Stelaż podtynkowy do miski WC wiszącej 50 cm IPPO uniwersalny rozstaw 180 /230 mm

675,00 zł
Loading...