Lustra inne, niż wszystkie (4/4) - Miejsce lustra w łazience

Najczęstszą lokalizacją dla lustra w łazience jest oczywiście ściana za umywalką, jednak w praktyce jedynym ograniczeniem dla umiejscowienia tafli jest dostępna przestrzeń oraz wykonany projekt wnętrza.

Najczęstszą lokalizacją dla lustra w łazience jest oczywiście ściana za umywalką, jednak w praktyce jedynym ograniczeniem dla umiejscowienia tafli jest dostępna przestrzeń oraz wykonany projekt wnętrza.

Nie tylko rozmiar i design lustra to kwestia indywidualna, ale również miejsce jego montażu. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, dolna krawędź lustra powinna znajdować się na wysokości co najmniej 1,2 m od podłogi, a górna kończyć się na równi z krawędzią drzwi wewnętrznych, czyli na wysokości około 2 m. Wartości te należy traktować wyłącznie orientacyjnie, ponieważ ostateczną lokalizację tafli determinują przede wszystkim:

  • potrzeby głównych użytkowników
  • gabaryty pomieszczenia
  • posiadana wizja aranżacyjna (projekt)
  • przeznaczenie poszczególnych luster.

 

Na zdjęciu lustra LED MARAMA 

 

 

Montaż lustra nad 1 lub 2 umywalkami

Jeżeli w łazience lustro ma standardowo zawisnąć nad umywalką, montujemy je tak, by zarówno nad górną krawędzią misy i poziomem baterii umywalkowej, jak również pod lampami, pozostawić wolną przestrzeń (ok. 20 cm). Dzięki zachowaniu odstępów, korzystanie ze strefy umywalkowej i przeglądanie się w lustrze będzie wygodniejsze. Lustra biegnące od linii blatu lub umywalki być może dodają łazience elegancji, jednak przez ciągłe zachlapywanie tafli wodą są trudne do utrzymania w czystości. We wnętrzu z dwoma umywalkami ważna jest symetria, ponieważ odpowiada za niezbędną w łazience harmonię. Lustro nad każdą z umywalek powinno posiadać taki sam rozmiar i design. Alternatywnie można zamontować jedną, bardzo szeroką taflę, wspólną dla obu stanowisk. Do większego lustra albo do ściany warto przymocować małe lusterko z powiększającą powierzchnią, przeznaczone do makijażu i golenia się.

 

Na zdjęciu lustro LED LUMO

 

Miejsce montażu a wzrost użytkowników

Lokalizacja lustra musi uwzględniać wzrost wszystkich domowników - zarówno tych najniższych, jak i najwyższych, dlatego w rodzinnych łazienkach tafla powinna być możliwie największa. Może obejmować nawet całą ścianę za umywalką (dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest optyczne powiększenie przestrzeni). Głowy dorosłych osób powinny odbijać się w połowie wysokości tafli, czyli na wysokości około 165 cm. Jeśli decydujemy się na mniejsze lustro, które obejmuje tylko część sylwetki, należy dostosować miejsce montażu do wzrostu konkretnego użytkownika, a jeśli to niemożliwe, to do głównego. Wzrok osoby powinien padać dokładnie na wysokość 3/4 tafli, mierząc od dolnej krawędzi.

 

 

Montaż lustra w nieustawnych łazienkach

Dobranie optymalnego lustra do nieustawnych pomieszczeń, łazienek pod skosami czy umywalek zamocowanych w wąskich wnękach może stanowić niemałe wyzwanie nawet dla profesjonalisty. W takim przypadku mamy dwa wyjścia: możemy, po dokładnym wymierzeniu docelowej lokalizacji, poszukać lustra w potrzebnym rozmiarze (wszystkie modele z oferty Massi dostępne są w kilku wariantach rozmiarowych) albo zamówić lustro na wymiar. Druga opcja jest sporo droższa i dłuższa w realizacji – zwłaszcza, gdy zależy nam na czymś więcej, niż prostej, gładkiej tafli wykonanej przez szklarza, jednak czasem okazuje się najlepsza dla nieustawnej łazienki. Należy pamiętać, że lustra ciężkie, ozdobne, w dekoracyjnych ramach mogą nie nadawać się do montażu bezpośrednio na płytkach. Potrzebują one mocniejszego oparcia w postaci wkrętów i kołków rozporowych.

 

Umiejscowienie luster w dużych łazienkach

W większych łazienkach, zwłaszcza salonach kąpielowych, fantastycznie wyglądają lustra zajmujące całą (albo niemal całą) ścianę oraz duże lustra stojące, wyposażone w dekoracyjne ramy. Oba rozwiązania są nie tylko efektowne, ale również niezwykle praktyczne, ponieważ pozwalają na oglądanie całej sylwetki. Z kolei dwa modele stojące, skierowane w przeciwnych kierunkach, mogą pomóc w wydzielaniu funkcjonalnych granic w pomieszczeniu. Wybór ramy zależy od stylu wystroju. Do minimalistycznych i nowoczesnych salonów kąpielowych świetnie pasować będą tafle bez obramowania, a do stylizowanych wnętrz – drewniane lub metalowe, celowo postarzane ramy.

 

Nasza ekspertka:

Anna Żak – absolowentka Wydziału Ceramiki i Szkła, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Właścicielka inneLUSTRA.pl

inneLUSTRA.pl

Powiązane produkty

Lustro okrągłe w czarnej...
  • Szybka wysyłka
  • Wybór projektantów
  • Różne warianty
  • Produkt Polski

Lustro okrągłe w czarnej ramie bez oświetlenia 70 cm VALO Slim Black

375,00 zł
Lustro okrągłe wiszące...
  • Szybka wysyłka
  • Różne warianty
  • Nowość

Lustro okrągłe wiszące podświetlane barwa światła neutralna LUMO LED 70 cm MASSI

555,00 zł
Lustro prostokątne bez ramy...
  • Bestseller
  • Różne warianty
  • Produkt Polski

Lustro prostokątne bez ramy podświetlane 60 x 80 cm TAVA LED

605,00 zł
Loading...