Lustra inne, niż wszystkie (3/4) - Bezpieczeństwo
Jednym z najważniejszych aspektów funkcjonalnych lustra jest jego bezpieczeństwo dla użytkowników
Jednym z najważniejszych aspektów funkcjonalnych lustra jest jego bezpieczeństwo dla użytkowników. Każdy egzemplarz, zanim trafi do sprzedaży, powinien zostać odpowiednio zabezpieczony przed stłuczeniem i korozją.
W łazience panują specyficzne warunki. Duża wilgoć i wysokie temperatury mogą szybko spowodować niszczenie mebli i dodatków, dlatego tak ważne jest, by do łazienki kupować wyłącznie wyroby posiadające specjalne zabezpieczenia. Tył lustra łazienkowego powinien zostać podklejony folią ochronną lub w całości zaaplikowany na inny, odporny na wilgoć i odkształcenia materiał. Każde lustro, niezależnie od tego, czy kupujemy „gotowy” produkt w sklepie, czy zamawiamy rękodzieło u artysty, musi spełniać europejskie normy bezpieczeństwa. Bardzo ważne są również substancje, które producent zastosował do połączenia powierzchni lustra z innym materiałem. Powinny być to preparaty bezpieczne dla zdrowia i środowiska (np. sklejka wodoodporna, żywica epoksydowa czy nieagresywne kleje bezbarwne). Lustra nie wolno przyklejać do ściany przy użyciu kleju montażowego na bazie acetonu lub sylikonu sanitarnego, ponieważ w wyniku reakcji chemicznej na tafli mogą pojawić się widoczne odbarwienia i plamy.
Lustra bezpieczne
Łazienka to pomieszczenie, w którym nietrudno o wypadek. Wilgoć, para ograniczająca widoczność, gładkie płytki podłogowe i ograniczony metraż sprzyjają groźnym poślizgnięciom, w wyniku których można niechcący zahaczyć czy uderzyć w lustro. Producenci luster coraz częściej biorą pod uwagę takie ryzyko. Na rynku znaleźć można tzw. lustra bezpieczne. Pod pojęciem tym zwykle kryją się modele wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na nacisk, uderzenia, odkształcenia i działanie skrajnych temperatur. W przypadku stłuczenia, tafla pozostaje na miejscu, co praktycznie wyklucza ryzyko zranienia się. Szklane odłamki nie rozpryskują się po posadzce, ale zostają zatrzymane przez specjalną folię. Lustra bezpieczne sprawdzają się przede wszystkim w łazienkach użytkowanych przez dzieci, seniorów i osoby schorowane oraz w obiektach, w których konieczne jest zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa, np. w żłobkach, przedszkolach czy przychodniach. Warto dodać, że zastosowanie technologii zwiększających bezpieczeństwo nie wpływa negatywnie na estetykę lustra. Może być ono piękne i bezpieczne jednocześnie.
Gwarancja
Jednym z najistotniejszych wskaźników jakości, a w konsekwencji i bezpieczeństwa lustra, jest okres gwarancji udzielanej na produkt. Powinien wynosić kilka lat (w Massi to 2 lata). Gwarancja daje klientowi pewność, że w jego ręce trafia lustro spełniające wysokie standardy i obowiązujące normy, które umożliwi wieloletnie użytkowanie bez generowania zagrożeń. Ważne są także procedury reklamacyjne stosowane przez danego producenta. Najwygodniejsza dla klienta jest gwarancja door-to-door, umożliwiająca zareklamowanie towaru bez wychodzenia z domu, z pokryciem przez gwaranta wszystkich kosztów odbioru/dostawy.
Tanich, niemarkowych luster z marketów lepiej unikać nie tylko ze względu na podwyższone ryzyko zranienia przy stłuczeniu. W krótkim czasie tafle mogą czernieć, a metalowe elementy korodować, co zdecydowanie kłóci się z ideą tworzenia estetycznej i funkcjonalnej łazienki.
Nasza ekspertka:
Anna Żak - absolowentka Wydziału Ceramiki i Szkła, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Właścicielka inneLUSTRA.pl