Lustra inne, niż wszystkie (1/4): Co może lustro w łazience?
Oczarowani jego bogactwem i tajemniczością, postanowiliśmy zanurzyć się w nim jeszcze głębiej.
Świat luster hipnotyzuje i przyciąga. Oczarowani jego bogactwem i tajemniczością, postanowiliśmy zanurzyć się w nim jeszcze głębiej. Wizje projektantów szkła stają się coraz ciekawsze i odważniejsze, a dzięki dostępnym dzisiaj technologiom, mogą być z powodzeniem (wiernie) urzeczywistniane. Jedyne ograniczenie to wyobraźnia.
Lustro jest produktem codziennego użytku i niezbędnym elementem wyposażenia każdej łazienki. To nie podlega dyskusji. Jednak oprócz oczywistej funkcji praktycznej, lustro pełni również ważną rolę dekoracyjną – niejednokrotnie kluczową dla całej aranżacji. Ułatwia, a raczej umożliwia wykonywanie porannej toalety, bywa jednym ze źródeł światła, czasem oferuje dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzeczy, a do tego optycznie powiększa przestrzeń. Nic dziwnego, że do jego wyboru klienci przywiązują coraz większą wagę. Chcą kupić coś znacznie więcej niż prostokątną taflę, w której mogą się przeglądać.
Ewolucja lustra
Jeszcze do niedawna w segmencie luster łazienkowych można było zaobserwować dominację minimalistycznego trendu. W większości polskich łazienek gościła prosta, płaska, zwykle prostokątna lub kwadratowa tafla, wtopiona między płytki lub zamocowana na ścianie – najczęściej nad umywalką. Na szczęście współczesne projekty są dalekie od tak oczywistych i mocno opatrzonych form. Bo w lustrach chcemy się nie tylko przeglądać. Projektanci szkła, wykorzystując nowe technologie, nie zapominają o tradycyjnych, rzemieślniczych technikach wykonywania zdobień oraz łączą w jednym projekcie różnorodne materiały. Dzięki temu, powstają produkty będące czymś znacznie więcej niż zwykłymi taflami. To prawdziwe dzieła sztuki, które potrafią nadać otaczającej przestrzeni zupełnie nowego charakteru.
Aspekty praktyczne
Rozwiązanie 2+w1
W małych łazienkach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, lustro może pełnić sporo dodatkowych funkcji praktycznych. Wyposażone w płaską szafkę lub wąską półeczkę dostarczy nieco wygodnego miejsca na przechowywanie kosmetyków i akcesoriów. Decydując się na model z oświetleniem LED, zaoszczędzimy na zakupie lamp doświetlających strefę umywalkową. Dzięki zamontowaniu dużej tafli, np. na całej ścianie, łazienka będzie wydawać się znacznie większa. Ciekawym rozwiązaniem są lustra z opcją rozbudowy, np. o matę grzewczą zapobiegającą parowaniu, zegar LED, regulator jasności, przełącznik dotykowy czy moduł Bluetooth z głośnikami.
Kluczowa dekoracja
Zwłaszcza w łazience lustro przyciąga uwagę natychmiast po przekroczeniu progu. Dzieje się tak, ponieważ w odróżnieniu od salonu i innych pomieszczeń w domu, w łazience zwykle znajduje się mniej mebli i dekoracji skupiających wzrok. Odpowiedni kształt tafli w połączeniu z efektowną, dopasowaną do całej aranżacji oprawą, pozwala wzbogacić łazienkę o przepiękną i niepowtarzalną ozdobę, podkreślającą unikatowy charakter wystroju. Na rynku znaleźć można obecnie wiele wzorów i rozmiarów luster łazienkowych o zróżnicowanym designie. Do nowoczesnych łazienek polecamy minimalistyczne modele prostokątne, okrągłe i kwadratowe z wbudowanym oświetleniem LED. Z kolei w przestrzeniach industrialnych, loftowych, retro i skandynawskich znakomicie sprawdzą się duże, okrągłe lustra w metalowych ramach, zawieszone na solidnych paskach. Warto pamiętać, że lustro nie zawsze musi być przytwierdzone do ściany. Do stylizowanych salonów kąpielowych można wstawić model stojący w ruchomej, dekoracyjnej ramie.
Podsumowując
Lustro odbija nasze twarze, ale odzwierciedla potrzeby i gusta. Jego znaczenie w łazience zdecydowanie wykracza poza czystą użyteczność. Nawet, jeśli potrzebujemy prostego lustra do powieszenia nad umywalką w toalecie dla gości, może ono sprawić, że tak niepozorne i ciasne pomieszczenie wyda się o niebo atrakcyjniejsze i nawet 2x większe.
Nasza ekspertka:
Anna Żak - absolowentka Wydziału Ceramiki i Szkła, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Właścicielka inneLUSTRA.pl