Łazienkowe zmory - pleśń i grzyby. Jak zapobiec, jak zwalczać, jak pielęgnować łazienkę?

Pleśń i grzyby niezwykle często pojawiają się w łazienkach – wnętrzach, w których panuje wilgoć i ciepło...

Pleśń i grzyby niezwykle często pojawiają się w łazienkach – wnętrzach, w których panuje wilgoć i ciepło. Zauważając ich pierwsze oznaki, warto pamiętać, że są one nie tylko problemem estetycznym, ale też stanowią ogromne zagrożenie dla użytkowników sanitariatów. W walce z łazienkowymi zmorami najważniejsza jest profilaktyka – pozwala ona zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. A to właśnie zaniedbania są głównym czynnikiem wpływającym na rozwój pleśni. Jak walczyć z pleśnią i grzybami? Podpowiadamy.

Jak czyścić pleśń i grzyby?

Jak już wspomniano, łazienka to wyjątkowe wnętrze. Panuje w niej wysoka wilgotność i temperatura, które w połączeniu z nieprawidłowo działającą wentylacją, pozwalają stworzyć idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Zauważalne są one dopiero w momencie wystąpienia nalotów, jednak warto wiedzieć, że rozwijają się one już dużo wcześniej i są zagrożeniem dla użytkowników nawet w momencie, gdyż są jeszcze niewidoczne dla oczu. Co więcej, ich zarodki mogą krążyć w powietrzu i przedostawać się do organizmu człowieka, a konkretniej płuc.

Głównymi miejscami, w których rozwijają się pleśnie i grzyby są te najbardziej wilgotne, tj. wanna, prysznic, umywalka, wszelkie fugi i miejsca wykończone silikonem. Najprostszym i najszybszym sposobem na ich pozbycie się jest użycie specjalistycznego środka o działaniu grzybobójczym – można go stosować na fugi i silikon. Aby jednak jego działanie było skuteczne, ważna jest również późniejsza pielęgnacja powierzchni. W zależności od jakości wybranego preparatu, jego działanie może być lepsze bądź gorsze. Najczęściej wystarczy popsikać nim powierzchnię, odczekać kilkanaście-kilkadziesiąt minut i dokładnie zmyć preparat. Przy mocno zagrzybionych powierzchniach warto stosować silne preparaty, a nawet użyć je kilkukrotnie i po upływie wskazanego czasu dokładnie wyszorować powierzchnię szczoteczką. Należy przy tym pamiętać o bezpieczeństwie – tego typu płyny są szkodliwe dla ludzi, stąd też należy je używać wyłącznie w rękawiczkach. Należy również pamiętać o ochronie dróg oddechowych, skóry i oczu.

Pomocne w czyszczeniu powierzchni z pleśnią i grzybami są także wybielacze. W tym celu warto namoczyć nimi wacik i zostawić na zabrudzonej powierzchni na kilkanaście godzin. Wiele osób stosuje także mieszankę sody oczyszczonej i amoniaku, która również po pozostawieniu na powierzchni pozwala usunąć nieestetycznie wyglądający nalot. Ważne, by wszystkie stosowane preparaty dokładnie spłukać wodą i wytrzeć do sucha.

Często domowe sposoby na walkę z pleśnią i grzybami są równie skuteczne, jak środki chemiczne. Te pierwsze są jednak dużo bezpieczniejsze dla domowników, stąd też przed użyciem najmocniejszych środków warto wypróbować domowe metody.

Do pielęgnacji łazienki polecamy ekologiczne środki marki Massi: profesjonalne mleczko do czyszczenia oraz płyn do mycia kabin i drzwi prysznicowych. Są to skuteczne środki nie zawierające alkoholu w składzie o przyjemnym cytrynowym zapachu. Co ważne, środki nie tylko skutecznie usuwają osady i zapobiegają tworzeniu się kamienia, chronią również powłoki polimerowe i chromowe wyposażenia łazienki.

Środki czystości Massi do pielęgnacji łazienek Środki czystości Massi do pielęgnacji łazienek

Jak zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów w łazience?

Kluczem w zapobieganiu rozwojowi pleśni i grzybów w łazience jest właściwe jej pielęgnowanie. Poza regularnym czyszczeniem powierzchni warto zadbać również o wentylację, izolację i oczywiście ogrzewanie. Doskonałym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu z wymuszonym obiegiem powietrza z grawitacją – pozwala to usunąć nadmiar wilgoci, a tym samym zminimalizować ryzyko wystąpienia szkodliwych pleśni i grzybów. Pomocny może być także wentylator mechaniczny. Aby jednak wspomniane rozwiązania działały, konieczne jest czyszczenie kratek wentylacyjnych i weryfikowanie drożności komina – tylko tak nadmiar wilgoci będzie mógł być skutecznie odprowadzany.

Eksperci zaznaczają również, że niezwykle ważne jest prawidłowe zamontowanie sanitariatów, położenie płytek czy też zadbanie o umieszczenie w drzwiach otworów wentylacyjnych.

Co, gdy wspomniane rozwiązania nie pomogą?

W zaawansowanych przypadkach działania profilaktyczne mogą nie być wystarczające. W przypadku zauważenia nieprawidłowości w montażu urządzeń sanitarnych czy też kafelek należy zdecydować się na remont wnętrza. Najłatwiejsze w usunięciu i wymianie są fugi. Jest to co prawda pracochłonne i dość trudne zajęcie, jednak pozwala pozbyć się starych, zagrzybionych wypełnień, które nie tylko są szkodliwe, ale też zaczną się wykruszać. W pozostałych przypadkach konieczne może być zrywanie całej podłogi, a nawet i ścian. W przypadku dużego zawilgocenia konieczne może być wcześniejsze przeprowadzenie nie tylko prac usuwających grzyby i pleśnie, ale też osuszających wnętrze. Do tych zadań należy jednak zatrudnić specjalistów – to oni ocenią skalę problemu i zastosują najlepsze rozwiązania. Zaznaczamy jednak, że z taką decyzją nie należy czekać – im dłużej pleśń i grzyby są obecne, tym większe szkody dla zdrowia wyrządzają.

Loading...