Łazienka przystosowana do osób niepełnosprawnych: O czym należy pamiętać?
Dopasowanie przestrzeni łazienkowej do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest absolutną koniecznością...
Dopasowanie przestrzeni łazienkowej do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest absolutną koniecznością, nie tylko ze względu na komfort użytkowania podczas codziennej pielęgnacji, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Podstawowe czynności pielęgnacyjne wydają nam się prozaicznie proste, jednak w przypadku ograniczeń ruchowych, wyzwaniem może okazać się nawet mycie rąk.
Z dzisiejszego artykułu Massi dowiesz się:
- Jak odpowiednio zaprojektować łazienkę dopasowaną do osoby niepełnosprawnej,
- Co wybrać w przypadku łazienki dla osoby niepełnosprawnej: wannę, czy kabinę prysznicową?
- Jaką umywalkę wybrać do łazienki osoby niepełnosprawnej,
- Jakie akcesoria warto zamontować w łazience osoby niepełnosprawnej.
Jak odpowiednio zaprojektować łazienkę dopasowaną do osoby niepełnosprawnej?
Remont łazienki zawsze wymaga odpowiedniego zaprojektowania, a także dopasowania elementów wyposażenia do domowników, jednak w przypadku projektowania łazienki dla osoby niepełnosprawnej należy przeanalizować dużo więcej rozwiązań, które ułatwiają codzienne korzystanie z łazienki oraz toalety.
Łazienka powinna być dopasowana indywidualnie do potrzeb niepełnosprawnego domownika, aby zapewnić mu komfortową, a także bezpieczną przestrzeń łazienkową. Przed remontem warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak:
- Czy osoba niepełnosprawna porusza się na wózku inwalidzkim,
- Jaka jest przestrzeń łazienki,
- Jaki jest sposób poruszania się przez osobę niepełnosprawną (czy porusza się o kuli, czy korzysta z chodzika dla seniorów),
- Jak mocne są ograniczenia ruchowe niepełnosprawnego członka rodziny.
Inne rozwiązania będą komfortowe dla osoby na wózku inwalidzkim, a inne dla osoby, która porusza się przy pomocy chodzika. Niedostosowana łazienka może okazać się nie tylko wyzwaniem podczas pielęgnacji, ale również miejscem potencjalnie niebezpiecznym dla zdrowia.
Co wybrać dla osoby niepełnosprawnej: wannę, czy prysznic?
Decyzja dotycząca zakupu wanny, lub prysznica powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb oraz ograniczeń ruchowych niepełnosprawnego domownika. Wejście do wanny zawsze wiąże się przeszkodą, którą musimy pokonać. Dla zdrowej, sprawnej osoby nie jest to wysiłkiem, jednak dla osoby niepełnosprawnej może być to spory dyskomfort, dlatego w przypadku osób niepełnosprawnych, starszych lub ograniczonych ruchowo, lepiej sprawdza się kabina prysznicowa.
Nowoczesne kabiny prysznicowe typu WALK IN ułatwiają nie tylko korzystanie ze strefy kąpielowej, ale także nie stanowią bariery zarówno w przypadku osób niepełnosprawnych na wózku, jak i tych ograniczonych ruchowo. Kabina jest intuicyjnie prosta w montażu, oraz użytkowaniu. Strefa natrysku prysznicowego bez problemu pomieści zarówno wózek inwalidzki, krzesło, jak i niezbędne akcesoria dla osób niepełnosprawnych.
Massi radzi: Pamiętaj, aby rozmiar kabiny prysznicowej dla osoby niepełnosprawnej nie był mniejszy niż 100 x 100 cm.
Co jeśli ze względów zdrowotnych wanna jest koniecznością? Wiele osób ograniczonych ruchowo ma zalecone lecznicze kąpiele. W takich przypadkach wanna okazuje się nieoceniona, a wręcz niezbędna. W przypadku wanny warto zadbać o akcesoria dla osób niepełnosprawnych, które ułatwiają komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne korzystanie z przestrzeni kąpielowej.
Pomocne mogą okazać się uchwyty łazienkowe, które zapewniają stabilność podczas wchodzenia, oraz wychodzenia z wanny.
Przydatne mogą okazać się również maty antypoślizgowe, które zadbają o bezpieczeństwo podczas kąpieli. Jeśli remontujemy łazienkę i stoimy przed wyborem wanny, warto zastanowić się nad wanną profilowaną, której kształt idealnie odciąża kręgosłup, a także pozwala dobrać odpowiednią pozycję kąpieli.
Jaką umywalkę wybrać do łazienki osoby niepełnosprawnej?
Umywalka dla osoby niepełnosprawnej również wymaga dużej uwagi, ponieważ źle dobrana misa może okazać się sporą barierą dla domownika. Jaki rodzaj umywalki warto wybrać: nablatowa? Wisząca, czy może wpuszczana w blat?
• W przypadku osoby poruszającej się na wózku umywalka powinna być zamontowana na odpowiedniej wysokości, aby znajdowała się powyżej kolan domownika.
• Montaż powinien odbywać się na wysokości ok. 1 metra od posadzki.
Sposób montażu umywalki zależy od przestrzeni łazienkowej, a także stopnia zaawansowania niepełnosprawności domownika. Dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, z pewnością najbardziej komfortowa okaże się umywalka nablatowa.
Rozmiar, funkcjonalność, oraz wytrzymałość umywalki to podstawowe parametry, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem. Ceramiczne umywalki wytrzymują obciążenie nawet do 150 kg, a jednocześnie zachowują wizualną lekkość i komponują się z dowolnym stylem aranżacyjnym.
Misa umywalki dla osoby niepełnosprawnej nie powinna być zbyt głęboka, ani też zbyt wąska. W MASSI mamy różnorodność kształtów, rozmiarów, oraz wzorów, dzięki czemu bez problemu można dopasować umywalkę do potrzeb seniorów, osób niepełnosprawnych oraz ograniczonych ruchowo. Codziennie czynności pielęgnacyjne powinny odbywać się bez barier, którymi mogą być źle dobrane elementy wyposażenia łazienki.
Najchętniej wybierana umywalka dla osób niepełnosprawnych: ENO.
Poznaj całą gamę umywalek MASSI: Umywalki
Jakie akcesoria warto zamontować w łazience osoby niepełnosprawnej ?
Podczas remontu, czy też aranżacji łazienki dla osoby niepełnosprawnej należy dopracować każdy szczegół, aby stworzyć komfortową i bezpieczną przestrzeń, która będzie przyjazna dla domowników. Obecne możliwości aranżacyjne pozwalają na stworzenie funkcjonalnej, bezpiecznej, a także atrakcyjnej estetycznie łazienki. Czasy, kiedy łazienki osób niepełnosprawnych prezentowały chłodną, minimalistyczną przestrzeń już dawno za nami.
Obecnie można stworzyć łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, zarówno w stylu klasycznym, nowoczesnym, glamour, jak i LOFT. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że remont łazienki to spory wydatek, dlatego staramy się, aby nasze produkty prezentowały wysoką jakość oraz estetykę z zachowaniem rozsądnej ceny, a jeśli remont łazienki, to tylko od A do Z.
Rozumiejąc potrzeby wszystkich swoich klientów, w ofercie posiadamy także akcesoria dla osób niepełnosprawnych, które ułatwią korzystanie z pokoju kąpielowego. Sporym udogodnieniem są tzw. siedziska kąpielowe, które można zamocować do ściany w strefie natrysku kąpielowego, co znacznie odciąża kręgosłup domowników, a także ułatwia korzystanie z prysznica osobie, która np. porusza się o kuli.
Bezpiecznym rozwiązaniem łazienkowym będą również uchwyty, które można zamontować zarówno pod prysznicem, przy wannie, jak i toalecie. Dzięki zamontowaniu ich odpowiednio do potrzeb domownika zadbasz o bezpieczeństwo swoich bliskich. Montowane przy WC ułatwiają skorzystanie z toalety, a także wspierają przy wstawaniu oraz siadaniu.
Uchwyty łazienkowe i siedziska dla osób niepełnosprawnych dostępne w MASSI: Uchwyty łazienkowe i siedziska.