Łazienka na poddaszu - na co zwrócić uwagę?

Zaprojektowanie łazienki na poddaszu jest nie lada wyzwaniem...

Łazienka na poddaszu z wanną przyścienną Massi WALL- projekt wnętrza: Studio Skala (www.studioskala.pl)

Zaprojektowanie łazienki na poddaszu jest nie lada wyzwaniem. Jak stworzyć funkcjonalne i piękne miejsce pod skosami? Na co zwrócić uwagę i jak sprawić, aby łazienka była nie tylko użyteczna, ale przede wszystkim dopasowana do potrzeb klienta?

Poddasza pozwalają projektantom rozwinąć skrzydła. Z jednej strony otwierają przed nimi szerokie perspektywy, poprzez znaczne zróżnicowanie pomieszczenia w poszczególnych jego częściach. Jednak potrafią też bardzo utrudnić funkcjonalne projektowanie przestrzeni użytkowych takich jak łazienki, w których nie można pozwolić sobie na zbyt dużo kompromisów.

Jaka powinna być minimalna wysokość pomieszczenia na poddaszu?

Przyjmuje się, że minimalna wysokość pomieszczeń na poddaszu powinna wynosić 220 cm. Jeżeli dach jest skośny, to wówczas liczy się średnią wysokość, zaczynając od 190 cm. Dotyczy to oczywiście powierzchni przeznaczonych do pełnego wykorzystania. Dla mebli i niektórych urządzeń wystarczy 120-150 cm. Jak to wygląda w przypadku łazienek?

Bardzo ważne jest umiejscowienie umywalki. Jeżeli chcemy swobodnie z niej korzystać, a na dodatek cieszyć się z zawieszonego nad nią lustra, to powinniśmy przyjąć, że potrzebujemy minimum 190 cm. Jeżeli dodatkowo chcemy aby w łazience znalazł się prysznic, to powinniśmy przeznaczyć na niego najwyższe dostępne miejsce.

- Wysokość pomieszczenia przy strefie umywalek pozwoliła nam na wygodną organizację strefy umywalek - dwa dosyć wysokie lustra to dobry sposób na optyczne powiększenie łazienki. Lustra odbijają dodatkowo światło, które wpada poprzez okno dachowe umieszczone na przeciwko nich - dzięki temu łazienka jest jaśniejsza. - dodaje Weronika Steffen-Lotarska - mówi Weronika Steffen-Lotarska, właścicielka pracowni projektowania wnętrz Vprojekt.

Strefa umywalek wyposażona w modele nablatowe Massi DENI w łazience na poddaszu - projekt wnętrza: pracownia Vprojekt (www.vprojekt-weronika.com)

Czy pod skosami możemy postawić toaletę i bidet? Nie doradzamy takiego rozwiązania. Zdecydowanie lepiej przyjąć zasadę, że miski toaletowe i bidetowe najlepiej umieszczać z dala od skosu. Osoba, która z nich będzie korzystać nie powinna mieć wrażenia, że zawadzi głową o sufit. Rozwiązaniem pośrednim jest umiejscowienie tych urządzeń bokiem do skosu. Jednak w bardzo problematycznych pomieszczeniach jest taka możliwość. Kluczowy jest rodzaj sprzętu, na który się decydujemy. Jeżeli zależy nam na podwieszanej misce toaletowej, wówczas ściana, do której będziemy ją montować powinna mieć minimum 80 cm.

Jeżeli wolimy skorzystać z miski kompaktowej, wówczas tych ograniczeń nie mamy. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń ze skosami o dużym kącie i nisko osadzonej ścianie kolankowej. Wówczas dla podwieszenia toalety konieczne jest wybudowanie dodatkowej ścianki i odsunięcie jej od krawędzi pomieszczenia, tak aby zapewnić miejsce na stelaż podtynkowy.

Urządzenia wolnostojące nie wymagają takich operacji, zostawiając tym samym więcej przestrzeni do wykorzystania.

- Wysokość ścianki kolankowej pozwoliła na umieszczenie wanny przyściennej WALL pod skosem. W ten sposób udało się zagospodarować najtrudniej dostępne miejsce w praktyczny sposób - dodaje Weronika Steffen-Lotarska.

Łazienka na poddaszu z wanną przyścienna Massi WALL- projekt wnętrza: pracownia Vprojekt (www.vprojekt-weronika.com)

Wanna czy prysznic?

Szczególnie w przypadku małych łazienek wybór pomiędzy wanną, a prysznicem ma decydujące znaczenie. W standardowych, małych łazienkach, projektanci często decydują się na prysznic, gdyż powierzchnia, jaką zajmuje na podłodze jest zdecydowanie mniejsza. W łazienkach pod skosami ten wybór nie jest już oczywisty. W takim przypadku dobrze jest działać zgodnie z priorytetami.

W pierwszej kolejności znajdujemy dogodną lokalizację dla toalety i umywalki. Jeżeli pozostało nam miejsce w wysokiej części pomieszczenia, w którym zmieści się kabina prysznicowa, to możemy się na nią zdecydować.

Czasami, można pójść na kompromis i umieścić prysznic częściowo pod skosem, szczególnie jeżeli wykonujemy kabinę ze szkła ciętego na wymiar. Można je wówczas dopasować. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie liczy się głównie wygoda użytkownika i swoboda korzystania z kąpieli.

Jeżeli nie ma możliwości wkomponowania prysznica, wówczas bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wanna.  W tym przypadku możemy zdecydować się na częściowe umieszczenie jej pod skosem, zapewniając dogodne dojście. Dobrym pomysłem jest umieszczenie wanny pod wnęką okienną, co daje większy komfort użytkowania, a w gwieździste noce, dodatkowe wrażenia.

Warto wybrać wannę wolnostojącą, o małych gabarytach, jak np. THERMO, która w najkrótszej wersji ma tylko 150 cm długości. Dużą zaletą wanien wolnostojących jest łatwość w aranżacji. Massi poleca dodatkowo całą gamę wolnostojących baterii, które sprawiają, że mobilność takiego zestawu jest jeszcze większa. W przypadku umieszczenia wanny przy ścianie w najwyższym punkcie, idealni sprawdzi się model WALL.

- Skos często usytuowany jest przy dłuższej ścianie łazienki. Niska ścianka kolankowa sprawia, że przestrzeń pod skosem trudno zagospodarować. Warto skorzystać w takiej sytuacji np. z wnęki pod oknem lub wykusza, który nie tylko doświetli łazienkę, ale też pozwoli na komfortowe korzystanie z wanny. Szczególnie polecam wanny wolnostojące, które tworzą wyjątkowy klimat pokoju kąpielowego.  - mówi Artur Brzuchacz, projektant i dekorator wnętrz ze studia Arch/tecture.

Łazienka na poddaszu z wolnostojącą wanną Massi THERMO - projekt wnętrza: studio Arch/Tecture (www.arch-tecture.pl)

- Część poddasza została przeznaczona na obszerny pokój kąpielowy. W nim miała być wanna dla Pani Domu, prysznic do szybkich kąpieli dla Pana Domu. Oprócz tego trzeba było wygospodarować pralnię. Nie mogła ona  zakłócać wystroju pokoju kąpielowego, dlatego została ona ukryta za lustrzanymi frontami. - komentuje Katarzyna Barbella Aponte ze studia projektowania wnętrz Barbella Interiors. - Wolnostojąca wanna Modern z kolekcji Massi stanowi centralny element wnętrza pokoju kąpielowego. Po trudnym dniu pracy, pozwala zażyć zasłużonego relaksu - dodaje Pani Katarzyna.

Wanna MODERN w łazience na poddaszu według projektu Barbella Interiors

Oświetlenie w łazience na poddaszu

Łazienka wyposażona w okna dachowe daje duże możliwości. Przede wszystkim zapewnia dobre doświetlenie w ciągu dnia, a wnęki okienne niemal “wyrywają” dodatkową powierzchnię z dachu. Pod skosami dobrze jest zainstalować reflektory, które pozwalają kierować strumień światła tam, gdzie tego potrzebujemy najbardziej.

Jeżeli w najwyższym punkcie łazienki mamy chociaż mały, płaski fragment, warto rozważyć sufit napinany, podświetlony paskami ledowymi. Pozwoli to na jednostajne doświetlenie najważniejszej przestrzeni użytkowej, a w łazienkach pozbawionych okien, zrekompensuje ten brak, przez bardziej naturalne źródło światła.

Jak wykorzystać skosy?

Wykorzystanie skosów to gratka dla projektantów lubujących się w funkcjonalnych rozwiązaniach. Skosy to wymarzone miejsce do przechowywania. W pozornie niskich szafkach może zmieścić się bardzo dużo. Wygodne będą szczególnie półki, które łatwo dostosować do powierzchni ścian i sufitu. Dla tych, którzy dodatkowej przestrzeni nie potrzebują, skosy zapewnią możliwość realizacji architektonicznych fantazji, tworzenia wertykalnych ogrodów, lub pozostawienia pustej przestrzeni, dla wizualnego komfortu domowej strefy relaksu.

Jakich błędów uniknąć?

Wymiarowanie pomieszczeń pod skosami nie jest taką łatwą sprawą. Jeżeli pomiar wykonywany jest w stanie surowym, z widoczną więźbą dachową i przed zrobieniem wylewek, konieczne jest bardzo precyzyjne określenie ile miejsca zajmą kolejne warstwy. Każdy centymetr może być na wagę złota, gdyż skosy bardzo dużo zmieniają. Czasami podniesienie podłogi o dwa centymetry, może spowodować konieczność przesunięcia docelowego urządzenia nawet o kilkanaście centymetrów, aby móc w pełni funkcjonalnie z niego korzystać.

Szczególnie ważne jest przemyślenie instalacji, w tym odpowiedniej wentylacji. Bez właściwego przepływu powietrza, para wodna może skraplać się na skośnych sufitach tworząc zacieki. Umiejscowienie kratki wentylacyjnej blisko prysznica i wanny to podstawa. Należy też często wietrzyć łazienkę lub rozszczelniać okna dachowe.

Powiązane produkty

Miska WC wisząca...

Miska WC wisząca bezkołnierzowa czarna matowa DECOS Black Matt z deską wolnoopadającą typu Slim

895,00 zł
Przycisk spłukujący srebrny...

Przycisk spłukujący srebrny ENCO

170,00 zł
Stelaż podtynkowy do miski...
  • Szybka wysyłka

Stelaż podtynkowy do miski WC wiszącej 50 cm IPPO uniwersalny rozstaw 180 /230 mm

675,00 zł
Loading...