Jak powstaje ceramika?
Prototypy współczesnej ceramiki pojawiły się już tysiące lat temu, a początki jej produkcji datuje się nawet na 13 tys. lat p.n.e.
Prototypy współczesnej ceramiki pojawiły się już tysiące lat temu, a początki jej produkcji datuje się nawet na 13 tys. lat p.n.e. Z czego wytwarzana jest ceramika i w jaki sposób powstaje? Poznaj kilka kluczowych etapów.
Od naturalnych surowców do finalnej glazury
Wyroby ceramiczne uzyskuje się w drodze wypalania uformowanej gliny lub innych surowców nieorganiczno-niemetalicznych, które poddają się spiekaniu lub prażeniu. Aby umywalki, miski WC czy bidety nadawały się do łazienki, muszą przejść długi proces produkcyjny, dzięki któremu spełnią restrykcyjne normy jakości, bezpieczeństwa i higieny.
Składnikami ceramiki sanitarnej na ogół są:
- glina,
- kaolin, który nadaje masie pożądaną stabilność,
- mielony kwarc, który zwiększa przyczepność glazury do masy ceramicznej,
- skaleń, który utwardza mieszaninę.
W celu uzyskania glazury mieli się te materiały z wodą, a następnie filtruje, oddzielając część żelazistą.
Bezkształtna, uzupełniona klejem glazura wlewana jest następnie do przygotowanych form. Materiał zastyga, a następnie jest szlifowany i pokryty szkliwem po czym trafia do pieca.
Wypalanie ceramiki
Wysuszony materiał ceramiczny, już w pożądanym kształcie i rozmiarze, poddawany jest procesowi wypalania w specjalnym piecu.
Dzięki możliwości wypiekania ceramiki w temperaturze nawet 1280°C i usunięciu wody, wyroby zyskują wyjątkową twardość, trwałość oraz odporność na kwasy, zasady, ścieranie, zadrapania, szkodliwe działanie światła i ekstremalnych temperatur.
Nowoczesne metody wypalania pozwalają uzyskać ceramikę o idealnie gładkiej powierzchni, na której nie osadza się brud czy kamień.
Kontrola jakości i pakowanie produktów
Zanim gotowe wyroby ceramiczne ostatecznie trafią na sklepowe półki, czeka je wnikliwa kontrola jakości i spełnienia norm. Dopiero po pozytywnym przejściu testów, produkty są pakowane i przekazywane do sprzedaży - a następnie trafiają do Waszych domów.