Jak ekologicznie sprzątać łazienkę?

Piękne zdjęcia i stylowe dodatki zawsze cieszą oczy. Jednak kiedy zgasną fotograficzne lampy, zostaje codzienne użytkowanie...

Wielokrotnie zachwycaliśmy się projektami łazienek naszych klientów oraz współpracujących z nimi projektantów wnętrz. Piękne zdjęcia i stylowe dodatki zawsze cieszą oczy. Jednak kiedy zgasną fotograficzne lampy, zostaje codzienne użytkowanie... Dzisiaj dzielimy się z Wami kilkoma poradami, jak zadbać o porządek w łazience, abyśmy mogli czerpać z niej przyjemność każdego dnia. Postanowiliśmy pokazać kilka domowych i ekologicznych środków czystości, które w łazience przyniosą świetne efekty.

 

Skuteczny środek do czyszczenia toalety

Miska WC jest miejscem, w którym lubią się zbierać zarazki. Z pewnością utrzymanie modeli bezkołnierzowych, takich jak DECOS SLIM RIMLESS jest dużo łatwiejsze, niż w przypadku tradycyjnych sedesów, jednak i tak dobrze jest stale czyścić ceramikę. Przygotowanie odpowiedniego środka czystości nie jest czasochłonne. W parę chwil możemy przygotować miksturę do jednorazowego użycia.


Na zdjęciu miska WC Massi DECOS SLIM RIMLESS w zestawie WALL

 

Potrzebujemy:

  • 70 ml octu spiritusowego
  • kilkanaście kropli olejku z drzewa herbacianego
  • 130 g sody oczyszczonej

Ocet spirtusowy mieszamy z olejkiem herbacianym, a sodę oczyszczoną stosujemy do posypania ścianek miski toaletowej. W pierwszej kolejności posypujemy ścianki sodą, a dopiero później skrapiamy je mieszanką octu z olejkiem herbacianym. Gdy substancja zacznie się pienić, wystarczy tylko przetrzeć ścianki szczotką toaletową i spuścić wodę. To wszystko.

 

Jak wyczyścić wannę i umywalkę?

Podobnie jak w przypadku czyszczenia toalety, za bazę posłuży nam ocet spirytusowy. Ważna rada: proponujemy zaopatrzyć się w jego większą ilość. To prawdziwy cudotwórca w naszym sprzątaniowym arsenale.

 

Potrzebujemy:

  • 300 ml octu spirytusowego
  • Kilkanaście kropli olejku cytrynowego

Miksturę należy wymieszać, najlepiej w specjalnym spryskiwaczu, w którym możemy ją przechowywać ponad dwa miesiące. Mycie wanny rozpoczynamy od spryskania powierzchni. Substancję należy zostawić na kilka minut, a później dokładnie ją zetrzeć. W efekcie uzyskamy nie tylko czystą, ale również ładnie nabłyszczoną wannę.

Na zdjęciu zestaw BELLIS: wanna Massi BELLIS oraz umywalka SOMON z warstwą easy clean.

Olejek cytrynowy sprawdzi się szczególnie rodzicom, których dzieci namiętnie malują meble pisakami. Wystarczy spryskać ściereczkę odrobiną olejku i zetrzeć zabrudzenie. Efekt jest niesamowity. Jeżeli posiadamy brodzik prysznicowy, możemy z powodzeniem zastosować ten sam preparat.

 

Mycie armatury nigdy nie było takie proste

Co zrobić, żeby baterie łazienkowe błyszczały jak w katalogu? Podczas codziennego użytkowania, osad, tzw. “kamień”, osadza się na powierzchni armatury sprawiając, że szybko traci połysk, wygląda na brudną i zaniedbaną. Jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy do spryskiwacza wlać nieco octu spirytusowego i dopełnić wodą, mniej więcej w proporcji 1:1. Po spryskaniu baterii należy ją przetrzeć miękką, bawełnianą ściereczką i efekt pojawi się od razu.

Na zdjęciu armatura z linii VENICE w zestawie MODERN

 

A co w przypadku głowicy prysznicowej?

Samo spryskanie miksturą do czyszczenia baterii może być niewystarczające. Woda zostaje także wewnątrz armatury na powierzchni głowicy czy u wylotu z deszczownicy. Po odparowaniu pozostawia kamień, którego warstwa po dłuższym okresie czasu może okazać się zbyt gruba do przeprowadzenia prostego zabiegu czyszczenia.

 

Na zdjęciu zestaw prysznicowy Massi VENICE z systemem anti calc w słuchawce i deszczownicy

Jest na to jednak sposób. Wystarczy do plastikowego worka nalać odpowiednią ilość octu spiritusowego i nałożyć worek na głowicę. Po kilku, maksymalnie kilkunastu godzinach po kamiennym osadzie nie powinno być już śladu. Aby zapobiec wydostaniu się płynu na zewnątrz, można zabezpieczyć worek za pomocą sznurka lub gumki recepturki.

 

Idealny środek do czyszczenia luster

 Lustra są nieodzownym i strategicznym elementem każdej łazienki. Bardzo łatwo jest je zachlapać wodą, a jeżeli stanowią fronty szafek, to również często pojawiają sie na nich odciski palców. Nie jest to zbyt zachęcający widok. Dla wielu osób rozwiązaniem będzie mieszanka octu spiritusowego oraz wody, ale my dotarliśmy do bardziej zaawansowanego przypisu. To coś dla osób, które lubią ekperymenty.

Przepis pochodzi z książki “Naturalne środki czyszczące” autorstwa Fern Green.

 

Potrzebujemy:

  • 60 ml spirytusu salicylowego
  • 60 ml octu spirytusowego
  • 15 g skrobi kukurydzianej
  • 500 ml letniej wody.

Wszystkie składniki należy wymieszać i przelać do spryskiwacza. Po zaaplikowaniu substancji na lustro należy ją przetrzeć ściereczką lub gazetą. Brak zacieków gwarantowany. Ten sam efekt osiągniemy czyszcząc szklaną kabinę prysznicową.

Na zdjęciu lustro w łazience z zestawem THERMO.

 

Ekologiczne udrażnianie rur

Do tej czynności najczęściej zaprzęgamy ciężką artylerię w postaci popularnego “Kreta”. Mamy jednak jego ekologiczną alternatywę.

 

Potrzebujemy:

  • Kilka kropli olejku rozmarynowego
  • 100 gram sody oczyszczonej
  • 100 gram octu spirytusowego

W pierwszej kolejności aplikujemy do odpływu olejek eteryczny. Następnie zasypujemy go sodą oczyszczoną, żeby ostatecznie wlać olej. Po tej operacji należy zostawić odpływ na kilkanaście minut, po czym zalać go wrzątkiem i przepłukać letnią wodą.

 

Miły zapach w łazience

Jak już uda nam się wyczyścić wszystkie łazienkowe sprzęty oraz udrożnić rury, wyzwaniem bywa pozostawienie miłego zapachu. Za bazę mogą posłużyć nasze ulubione zapachy, uzyskane z olejków eterycznych. Może to być kilka kropli olejku pomarańczowego, lawendowego albo eukaliptusowego. Do tego dobrym łącznikiem będzie olejek z drzewa herbacianego, ale ten powinniśmy stosować z rozwagą. Całość należy wymieszać z połową szklanki wody destylowanej.

Jak aplikować zapach? Są dwie możliwości. Możemy przelać miksturę do małego szklanego pojemnika, do którego włożymy drewniane patyczki, takie jak do szaszłyków. Inną metodą jest przelanie otrzymanej substancji do spryskiwacza i stosowanie w razie potrzeby.

 

Jakie są Wasze sposoby na porządek w łazience?

 Jeżeli macie swoje sposoby na utrzymanie porządku w łazience i chcecie się nimi podzielić, to koniecznie opiszcie je i prześlijcie do nas. Lubimy się uczyć od naszych klientów :)

Loading...