Historia łazienek, czyli od miejskich szaletów po nowoczesne salony kąpielowe

Chińczycy, Egipcjanie i Kreteńczycy - te najbardziej rozwinięte, starożytne cywilizacje rozpoczęły budowy pierwszych kanałów ściekowych. Jak technologie rozwijały się w kolejnych epokach?

Chińczycy, Egipcjanie i Kreteńczycy - te najbardziej rozwinięte, starożytne cywilizacje rozpoczęły budowy pierwszych kanałów ściekowych. Jak technologie rozwijały się w kolejnych epokach?

Centrum towarzyskich spotkań

Pierwowzory współczesnych łazienek pojawiły się już w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Pierwsze propozycje miejskich szaletów czy łaźni pochodzą ze starożytności - między innymi z Pałacu w Knossos. Był to krok milowy w historii łazienek. Możliwe stało się utrzymywanie higieny w miastach, dzięki czemu zmniejszono ryzyko wybuchów epidemii.

Już wtedy pojawił się pomysł, aby zacząć zarabiać na publicznych szaletach. Bogaty w amoniak mocz, był wykorzystywany przez garbarzy i foluszników do czyszczenia tkanin. W odpowiedzi na ówczesny trend, przedsiębiorczy Cesarz Wespazjan opodatkował szalety. Oskarżany o czerpanie korzyści z mienia publicznego, odpowiedział tylko: „Pecunia non olet!” (z łac. Pieniądze nie śmierdzą).

Pierwsze toalety nie były miejscem tak dyskretnym, jak współcześnie. Wręcz przeciwnie. Sedesy budowano często naprzeciw siebie, aby korzystający mogli ze sobą rozmawiać. Ustęp był wówczas miejscem spotkań i dysput. Nie istniał podział na część damską i męską. Za papier toaletowy służyła naturalna gąbka, która, jak można łatwo się domyślić, była wówczas... jednorazowego użytku.

Średniowieczna anty-higiena

W kwestiach higieny średniowiecze odnotowało ogromny regres w porównaniu do minionych epok. Budżety miejskie przeznaczano na działania wojenne lub wydatki kościelne. Co więcej, w Europie Zachodniej panowało przeświadczenie, że kąpiele są niezdrowe.

Średniowieczne szalety nie posiadały systemu kanalizacji, zanikła też społeczna rola toalet. Ustronności nie sprzyjały częste ataki na monarchów. Ofiarą takiego zamachu był m.in. król Polski i Francji, Henryk Walezy, który zginął ... we własnej toalecie.

Francuski ... brud i powrót do higieny

Najtrudniejszym okresem dla rozwoju łazienek był wiek XVII, kiedy nie fatygowano się do toalet, a swoje potrzeby załatwiano w pokojach. Nie dotyczyło to bynajmniej najniższych warstw społecznych, ale również wytrawnych dworów, np. Wersalu. Stąd pochodzi właśnie powiedzenie: „brudno jak w Wersalu”.

Przełom w rozwoju toalet przyniosły kolejne dekady. W XVIII wieku, prym wiodły nocniki, aczkolwiek nieczystości wylewano wprost na ulicę, niejednokrotnie dosięgając przechodniów. W XIX wieku wprowadzono praktykę oddzielania toalet damskich i męskich. W tym czasie, rozpoczęto również produkcję papieru toaletowego z listkami.

Łazienka XXI wieku

Współczesne technologie otwierają zupełnie nowe możliwości w aranżacji łazienek. Obecnie niemal każdy może zapewnić sobie luksus dobrego i efektownego wyposażenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Dzięki rosnącej konkurencyjności na rynku, wyszukane wzory dostępne są w przystępnych cenach. Producenci prześcigają się w udoskonalaniu urządzeń sanitarnych, ceramiki i armatury, by sprostać oczekiwaniom klientów.

Massi to marka, która fantastycznie oddaje potrzeby współczesnych klientów w zakresie wyposażania łazienek. Oferuje różnorodne produkty sanitarne, ceramikę łazienkową, armaturę i akcesoria udowadniając, że elegancki design, funkcjonalność i najwyższa jakość nie muszą wiele kosztować, a marzenia o pięknej łazience można łatwo urzeczywistnić.

W naszych produktach zastosowane zostały technologie ułatwiające codzienną eksploatację i pielęgnacje produktów; easy-off, easy-clean oraz easy-fluh lub rimless.

  • Technologia easy off to szybki i bardzo wygodny sposób montażu i ściągania deski toaletowej. Dzięki specjalnym zawiasom, które pasują do wszystkich typów misek WC, w zaledwie kilka sekund można zdemontować deskę, wyczyścić ją i założyć z powrotem.
  • System easy clean bazuje na technologii NANO, aby chronić powierzchnię i zapewniać doskonałą czystość. Cieniutka, polimerowa warstwa, nałożona na ceramikę, stwarza barierę ochronną przed zabrudzeniami, bakteriami czy osadem. Do czyszczenia powierzchni NANO używa się wyłącznie bieżącej wody. Dzięki easy-clean, sprzątanie staje się szybkie i wygodne.
  • System easy flush wykorzystuje technologię spłukiwania kropelkowego. Dzięki otworkom, gęsto rozmieszczonym dookoła rantu miski WC, woda opłukuje całe jej wnętrze. Daje to gwarancję dokładniejszego czyszczenia muszli niż metoda tradycyjna, przy okazji zmniejszając zużycie wody. System spłukiwania kropelkowego jest obecnie najszerzej stosowanym rozwiązaniem na świecie.
  • RIMLESS to miska WC bez kołnierza ze specjalnym systemem spłukiwania wody w poziomie - co oznacza dużo łatwiejsze utrzymanie misy w perfekcyjnej czystości oraz obniżenie zużycia wody nawet o 30%.

Łazienki już dawno przestały pełnić rolę wyłącznie higieniczną. Współczesne technologie umożliwiają idealne przystosowanie wnętrz do swoich potrzeb. Dzięki rozwiązaniom, oferowanym przez markę Massi, urządzenie wymarzonej łazienki staje się nie tylko proste i przyjemne, ale również przystępne cenowo.

Powiązane produkty

Ścianka prysznicowa WALK IN...
  • Różne warianty
  • Wyjątkowy produkt
  • Produkt Polski

Ścianka prysznicowa WALK IN zielona 8mm MOLIS green square MASSI | rożne rozmiary

1 595,00 zł
Loading...