Lustra inne, niż wszystkie (2/4): Od projektu, do lustra

eszcze do niedawna w segmencie luster łazienkowych dominował trend minimalistyczny....

Jeszcze do niedawna w segmencie luster łazienkowych dominował trend minimalistyczny. W większości łazienek na ścianie za umywalką wisiała prosta, płaska tafla. Współczesne projekty luster zdecydowanie zrywają z tym powielanym latami szablonem. W proces produkcji lustra zaangażowany jest nie tylko szklarz, ale przede wszystkim projektant szkła, który w swojej pracy łączy nowoczesne technologie z przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, rzemieślniczymi technikami zdobień oraz wykorzystuje różnorodne, często nietypowe materiały. Dzięki temu, nawet najśmielsze pomysły mogą dzisiaj szybko nabrać realnych kształtów i trafić do produkcji na szeroką skalę, a oferowane lustra są czymś znacznie więcej niż zwykłą taflą szkła.

Założenia projektowe

Proces powstawania lustra rozpoczyna się od przygotowania przez projektanta szkła tzw. założeń projektowych, obejmujących takie aspekty, jak:

  • wielkość pomieszczenia
  • przeznaczenie lustra
  • potrzeby odbiorcy (w przypadku klienta indywidualnego) albo grupy docelowej (gdy zamawiającym projekt jest np. producent luster)
  • założony budżet

Wielkość lustra

Rozmiar lustra łazienkowego (w przypadku modelu okrągłego będzie to średnica) w dużym stopniu wpływa na sposób jego montażu, wygodę przeglądania się w tafli oraz ogólną estetykę pomieszczenia. Lustro powinno swobodnie „łapać” sylwetkę. 40x40 cm uznaje się za funkcjonalne minimum. Zasadą jest, że im większe lustro, tym lepiej – dla użytkownika i łazienki. Duża tafla pozwala optycznie powiększyć niewielką przestrzeń i zobaczyć w niej znacznie więcej. Jeśli lustro ma się znaleźć na ścianie za umywalką (czyli w większości przypadków), wysokość tafli ustala się tak, by zarówno nad górną krawędzią umywalki, jak i pod źródłem światła, pozostawić ok. 20 cm wolnej przestrzeni. Dzięki temu, korzystanie ze strefy umywalkowej będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze, a lustro nie będzie ciągle zachlapane wodą. Lustra Massi dostępne są w wielu wariantach rozmiarowych, aby umożliwiać jak najlepsze dopasowanie wymiarów tafli do indywidualnych potrzeb, posiadanej wizji aranżacyjnej oraz gabarytów łazienki. Różnorodność modelowa pozwala na dobór idealnego lustra także do małego i nieustawnego pomieszczenia oraz do wnęk.

 

Co może lustro w łazience?

Funkcja lustra

W zależności od docelowego przeznaczenia, uzgodnionego z zamawiającym, lustro może pełnić, oprócz oczywistej funkcji użytkowej, także rolę:

  • doświetleniową – gdy posiada podświetlenie, np. wbudowany system LED (tu trzeba koniecznie rozważyć, czy ma ono dawać światło ciepłe, budujące nastrój, czy zimne, zwiększające precyzję wykonywanych czynności);
  • schowka – za taflą może zostać dyskretnie ukryty schowek lub szafka, co pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń na przechowywanie kosmetyków, drobnych akcesoriów czy leków;
  • dekoracyjną – lustro można połączyć z półką i uchwytami, np. na kwiaty oraz wzbogacić o bogatą zdobioną ramę.

Design lustra

Lustra przyjmują dzisiaj różnorodne formy, kształty i barwy, pozwalając podkreślić wyjątkowy charakter łazienki. Jedynym ograniczeniem dla efektu końcowego jest wyobraźnia projektanta szkła. Do łazienek nowoczesnych najchętniej wybierane są modele minimalistyczne - prostokątne, owalne i kwadratowe, z wbudowanym oświetleniem LED. Z kolei w przestrzeniach industrialnych, loftowych, retro, rustykalnych i skandynawskich znakomicie prezentują się duże, okrągłe lub sześciokątne lustra w metalowych ramach, zawieszane na grubych paskach. Design lustra powinien uwzględniać stylistykę armatury oraz faktury i struktury użyte we wnętrzu.

Lustro VALO Massi

Lustro Massi VALO

 

Produkcja lustra

Lustro jest jednym z najstarszych wynalazków ludzkości. Udoskonalenie jego produkcji (zwłaszcza uzyskanie gładkich tafli szkła) zajęło człowiekowi setki lat. Lustra powstają dzisiaj w nowoczesnych hutach szkła. Składają się z warstwy szkła płaskiego (tzw. szkła float), refleksyjnej powłoki srebrnej oraz warstwy ochronnej. Modele łazienkowe zostają odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci i wysokich temperatur, by były odporne na trudne warunki, panujące w łazience. Dzięki użyciu różnorodnych pierwiastków metalicznych, tafla może przyjąć barwę nie tylko srebrną, ale również brązową, grafitową, złotą czy niebieską.

 

Dzięki ciężkiej pracy projektantów szkła i zaawansowanym technologiom produkcji, współczesne lustra nie tylko perfekcyjnie odbijają rzeczywistość i mogą służyć użytkownikom przez wiele lat, ale również stanowią ważny element dekoracyjny, kształtujący charakter całego pomieszczenia.

 

Nasza ekspertka:

Anna Żak - absolowentka Wydziału Ceramiki i Szkła, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Właścicielka inneLUSTRA.pl

inneLUSTRA.pl

Powiązane produkty

Lustro okrągłe podświetlane...
  • Szybka wysyłka
  • Bestseller
  • Różne warianty

Lustro okrągłe podświetlane w złotej ramie 60 cm VALO Slim LED gold

555,00 zł
Lustro okrągłe w czarnej...
  • Szybka wysyłka
  • Wybór projektantów
  • Różne warianty

Lustro okrągłe w czarnej ramie bez oświetlenia 100 cm VALO Slim black

610,00 zł
Lustro prostokątne bez ramy...
  • Różne warianty
  • Nowość

Lustro prostokątne bez ramy podświetlane 60 x 80 cm TAVA LED

605,00 zł
Loading...