Na co zwracać uwagę przy wyborze wanny? Wolnostojąca czy zabudowana?

Urządzając bądź remontując łazienkę, warto zwrócić uwagę na wiele elementów wyposażenia...

Urządzając bądź remontując łazienkę, warto zwrócić uwagę na wiele elementów wyposażenia. Jednym z najważniejszych jest łazienka – powinna ona pasować do aranżacji, ale też swoim kształtem i wielkością zapewniać domownikom komfortowe warunki do kąpieli. Producenci oferują wiele nowoczesnych rozwiązań, choć główną decyzję, jaką należy podjąć, jest fakt, czy będzie to wanna wolnostojąca, czy też zabudowana? Czym się kierować, na co zwrócić uwagę i jakie wady i zalety mają wspomniane rozwiązania? Wyjaśniamy.

Jak wybrać wannę?

Głównymi czynnikami, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru wanny, są jej rodzaj, kształt, wielkość i materiał, z jakiego będzie wykonana. Tylko dobrze dopasowana do wnętrza i domowników będzie właściwie spełniać swoje funkcje i zachęcać do wieczornego relaksu. Optymalnym rozwiązaniem są wanny o długości 150 cm – umożliwiają komfortową kąpiel i najczęściej pasują do każdej łazienki. Są oczywiście większe i mniejsze modele, aczkolwiek wybierając rozmiar, należy pamiętać, że w jej pobliżu musi się znaleźć odpowiednia ilość miejsca umożliwiające wygodne korzystanie z jej wnętrza.

Wanny wolnostojące pasujące nawet do mniejszych łazienek: WALL i ELEGANT Wanny wolnostojące pasujące nawet do mniejszych łazienek: WALL i ELEGANT

Jeśli chodzi o kształt, to producenci oferują wanny prostokątne, owalne i asymetryczne. Wybór właściwej jest kwestią indywidualną – oczywiście musi pasować do wnętrza, ale też do użytkowników. W niewielkich łazienkach sprawdzą się wersje asymetryczne, które pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń, aczkolwiek w najmniejszej wersji, dla większych użytkowników mogą nie być idealnym rozwiązaniem.

Zróżnicowane formy w ofercie wanien wolnostojących MASSI: BELLIS i MODERN Zróżnicowane formy w ofercie wanien wolnostojących MASSI: BELLIS i MODERN

Ostatnim czynnikiem jest materiał. Wśród najpopularniejszych znajdują się wanny akrylowe – długo utrzymują one ciepłą wodę i są łatwe w utrzymaniu czystości. Nieco bardziej odważnymi i nowoczesnymi wersjami są wanny szklane, drewniane, a nawet kamienne – pasują one jednak do oryginalnych wnętrz.

Wanna wolnostojąca czy zabudowana?

Kluczową decyzję, jaką muszą podjąć przyszli wł aściciele wanny jest zdecydowanie, czy ma ona być wolnostojąca czy też zabudowana. Podejmując decyzję należy przeanalizować wielkość pomieszczenia i jego charakter. Wanny wolnostojące doskonale prezentują się w dużych salonach kąpielowych, w których można je umieścić na środku łazienki. Wówczas stanowią one nie tylko praktyczny element wyposażenia, ale też są pewnego rodzaju dekoracją. Warto pamiętać, że są one dostępne w różnych wariantach – nie tylko klasycznych, ale też nieco oryginalnych – glamour, czy retro.

Nie oznacza to jednak, że zabudowane wanny nie mogą stanowić dekoracji łazienki. Konieczne jest jedynie wybranie ciekawej, estetycznej i dopasowanej do aranżacji zabudowy. W tym celu doskonale sprawdzi się mozaika, ale też klasyczna glazura. Tak naprawdę obudowę można wykorzystać z różnego rodzaju materiałów, stąd też wanny do zabudowy doskonale pasują do każdego typu aranżacji. Tego typu rozwiązania są jednak polecane do niewielkich łazienek – najczęściej umieszcza się je przy ścianie bądź w rogu pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a jednocześnie zostawić odpowiednią ilość miejsca do komfortowego korzystania z pozostałych elementów.

Jakie zalety i wady mają wanny wolnostojące i zabudowane?

Wanny wolnostojące prezentują się wyjątkowo elegancko, aczkolwiek ich umieszczenie we wnętrzu wymaga odpowiedniej aranżacji pozostałych elementów. Zbyt dużych przepych bądź też umieszczenie ich pod ścianą mogą przytłoczyć wnętrze, a tym samym zamiast luksusowego salonu kąpielowego powstanie nieestetyczne i niefunkcjonalne wnętrze. Decydując się na tego typu rozwiązanie należy pamiętać również, że są one drogą inwestycją. Sama wanna nie należy do tanich, a wymaga również zainstalowania odpowiedniej armatury – klasyczne baterie się nie sprawdzą, muszą być również wybrane modele wolnostojące.

Wanny do zabudowy: KUGEZA i INDO Wanny do zabudowy: KUGEZA i INDO

Jeśli chodzi o wanny zabudowane to sprawdzają się one zarówno w małych, jak i dużych wnętrzach. Są niezwykle uniwersalne, a wszystko to dzięki dostępności w różnego rodzaju kształtach i wymiarach. Co ciekawe, odpowiednio wykonana zabudowa może być wykorzystywana również w sposób praktyczny – można przechowywać na niej kosmetyki czy też połączyć funkcje wanny z prysznicem. Nie należy obawiać się, że tego typu aranżacja będzie mniej estetyczna. Konieczne jest jedynie odpowiednie dobranie materiałów. Sama wanna nie należy do najdroższych, jednak ma też swoje minusy. Jednym z ważniejszych jest długi czas montażu sanitariatu, jak i wykonania zabudowy. Wadą jest również trudność jej wymiany – konieczne jest bowiem zniszczenie starej zabudowy i wykonanie nowej.

Powiązane produkty

Wanna wolnostojąca owalna...

Wanna wolnostojąca owalna biała błyszcząca z konglomeratu 160 x 75 cm VENE WHITE GLOW przelew typu SLIM cienki rant

4 990,00 zł
Loading...