Porady

Najnowsze wieści ze świata architektury wnętrz, użyteczne wskazówki i najczęstsze dylematy osób urządzających swoje domy oraz mieszkania znajdziecie w dziale porad. Zachęcamy do przesyłania swoich autorskich propozycji aranżacji wnętrz. Najciekawsze pomysły opublikujemy na stronie.
 

Planowanie łazienki marzeń

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Staranne zaplanowana pozwala dostosować ją do swoich potrzeb. 

PRZYGOTOWANIA  

Zakładanie nowej łazienki jest możliwe po dokonaniu oceny tego, co chcesz w niej posiadać. Pomyśl o tym, kto korzysta z łazienki i jak jest wykorzystywana? Czy wolisz mieć prysznic czy wannę? Czy lubisz rozkoszować się długą kąpielą? Czy chcesz mieć prysznic nad wanną czy raczej oddzielnie wannę i oddzielnie prysznic? Zastanów się czy potrzebujesz mieć miejsce na schowanie swoich kosmetyków? Czy z łazienki będą korzystały dzieci? Czy osoby starsze?

SPORZĄDZENIE PLANU

Dokonaj pomiaru wewnętrznych wymiarów łazienki, biorąc drzwi, okna i grzejniki jak również wszelkie elementy architektoniczne, takie jak skosy itp Narysuj plan idealnie przy papierze milimetrowym, i zaznacz na punkty instalacyjne takie jak woda, kanalizacja, grzejnik, gniazdka elektryczne. Wszystkie zmiany mogą okazać się kosztowane .W przypadku wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego hydraulika, który z pewnością odpowie na twoje pytania. 

Nie zapomnij o:

Położeniu drzwi i sposób ich otwierania Położeniu okien i ich wysokość od podłogi, również sposobu ich otwierania Ogrzewaniu i wentylacji – rozważyć szczególnie jeśli łazienka jest mała lub nie ma okna Powierzchni magazynowej – zamontowane meble łazienkowe mogą sprawić,że łazienka będzie wyglądać elegancko i zakryje zbędny bałagan Bezpieczeństwie – może warto rozważyć montaż poręczy, czy antypoślizgowe powierzchnie jeśli masz starszych członków rodziny

WYBIERANIE STYLU

Wybierając styl łazienki kieruj się swoim gustem. Należy się zastanowić czy pomieszczenie ma być w stylu eleganckim i wyrafinowanym, klasycznym i współczesnym, nowoczesnym i innowacyjnym czy stylu Retro. Warto zastanowić się nad tym dużo wcześniej.

ROZPOCZĘCIE PRAC

Po rozpoczęciu prac staraj się na bieżąco kontrolować pracę ekipy remontowej, tak aby wszystko zostało wykonane w taki sposób jak zaplanowałeś i założyłeś.

12 zasad urządzania łazienki

1. Niezbędne odległości 

Abyśmy mogli wygodnie korzystać z urządzeń sanitarnych, musi być do nich dostęp. Dla bidetu należy przeznaczyć powierzchnię co najmniej 70 x 100 cm, a dla sedesu – 80 x 85 cm. Przed wanną powinniśmy mieć przynajmniej 70 x 100 cm wolnego miejsca, a przed umywalką – 65 x 100 cm.

2. Dwa w jednym 

Zamiast tradycyjnych grzejników żeberkowych zainstalujmy rurkowe. Wystarczająco ogrzeją pomieszczenie, a jednocześnie będą idealną suszarką na ręczniki.

3. Miejsce na pralkę 

Dobrym pomysłem jest umieszczenie jej we wnęce i zabudowanie wolnej przestrzeni nad urządzeniem półkami na środki czystości. Wnęka może być zamykana żaluzją lub drzwiczkami

4. Trochę drewna 

Nic tak nie ociepli surowości łazienkowych urządzeń jak naturalne drewno położone na fragmentach ścian albo podłóg. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie gatunki dobrze znoszą wilgoć.

5. Powiększanie dosłowne 

Niewielką łazienkę trudno czasem funkcjonalnie urządzić. Jeśli to możliwe, powiększmy ją kosztem sąsiedniego pomieszczenia – wygospodarujmy np. półkolistą wnękę i w niej ustawmy wannę.

6. Powiększanie optyczne 

Duża tafla lustra na ścianie i jasne światło to sprawdzony sposób na uzyskanie wrażenia większej przestrzeni.

7. Zasada trzech 

W wystroju pomieszczenia zastosujmy najwyżej trzy barwy. Pozwoli to uniknąć kolorystycznego chaosu, tak niesprzyjającego relaksowi.

8. Wielkość a kolor 

Do małych łazienek najlepsze są jasne kafelki. Położone na ścianach, i na podłodze dodatkowo zatrą granicę między nimi, dzięki czemu wnętrze wyda się większe.

9. Zamiast szafek 

Otwarte półki, np. pod blatem z umywalką, mniej przytłoczą pomieszczenie niż zamykane szafki. Ale uwaga: trzeba na nich utrzymywać bezwzględny porządek!

10. Namiastka okna 

Gdy w łazience nie ma okna, jego namiastką może stać się szklana ściana zbudowana np. od strony sypialni. Przez nią będzie się przedostawało do wnętrza nieco światła dziennego.

11. Ważne oświetlenie 

Najlepiej, by było zróżnicowane: nastrojowe do kąpieli (np. z kinkietów), a miejscowe, jasne i równomierne – do robienia makijażu czy golenia.

12. Wanna czy kabina 

Jeśli mamy za mało miejsca w łazience, warto zrezygnować z wanny i zamiast niej zainstalować kabinę prysznicową. Dzięki temu zaoszczędzimy nieco przestrzeni, którą można rozsądnie zagospodarować – np. przeznaczyć ją na dodatkowe półki albo szafki.

Jesteś ECO?

Wybrałeś prysznic zamiast kąpieli w wannie? To znaczy, że jesteś EKO. Jeżeli zdecydujesz się także wymienić zestaw prysznicowy (natynkowy) lub samą tylko rączkę natrysku na taką, która zapewnia komfortową kąpiel w mniejszej ilości wody, to przy kolejnym odczycie wodomierza czeka cię miła niespodzianka. 

Prysznic bierzemy często, czasem kilka razy dziennie (siłownia, jogging, kolacja na mieście – jest nieodzowny, jeśli prowadzimy aktywny tryb życia) i pomimo że pod natryskiem zużywamy znacznie mniej wody niż do napełnienia wanny, to warto wykorzystać stale nadarzającą się okazję do oszczędzania. Jak skutecznie „przykręcić” sobie kurek i nadal cieszyć się z przyjemności kąpieli pod prysznicem? Jest na to kilka sposobów, mniej lub bardziej radykalnych. Jeżeli wykańczamy nową łazienkę lub przeprowadzamy generalny remont, to wybierając zestaw prysznicowy od razu pytajmy w sklepie o taki, który pozwala zaoszczędzić wodę. Pojawia się ich na rynku coraz więcej, a producenci chętnie informują o proekologicznych cechach produktu. 

Jeśli jednak nasza łazienka wymaga tylko niewielkiego liftingu, przy okazji warto zastąpić tradycyjną, natynkową baterię prysznicową modelem termostatycznym. W każdej chwili natomiast możemy wymienić samą rączkę natrysku. Wiele modeli ma ograniczniki przepływu wody, w innych podczas kąpieli łatwo zmienić standardowy kształt strumienia na bardziej EKO (np. delikatną mgiełkę czy ekonomiczny). W ten sposób zużyjemy znacznie mniej wody. 

Wszystkich, którzy płacą bardzo wysokie rachunki za podgrzanie wody, z pewnością zainteresują baterie termostatyczne, z których płynie woda o ustalonej temperaturze – ponieważ nie tracimy czasu na regulację temperatury strumienia, gorąca woda, czyli droższa, nie ucieka. Większość z nich posiada blokadę temperatury wody przy 38°C. Takie rozwiązanie to jeszcze jedna korzyść – chroni przed poparzeniem. I nawet jeśli do tej pory korzystaliśmy z cieplejszej wody, szybko przyzwyczaimy się do stałej temperatury. Przy częstym korzystaniu z prysznica oszczędności są naprawdę wymierne.

Stała temperatura 

Termostatyczne baterie natryskowe dają możliwość łatwej i precyzyjnej regulacji temperatury wody. Takie rozwiązanie to podwójna korzyść. Dzięki niemu nie traci się czasu na uregulowanie temperatury strumienia, nie ma też ryzyka poparzenia gorącą wodą. Baterie termostatyczne często posiadają blokadę temperatury przy 38°C – optymalnej dla naszego ciała. Niektóre z oferowanych modeli wyposażone są w specjalny system, który sprawia, że powierzchnia baterii nie nagrzewa się i można jej dotykać bez obaw o poparzenie, co jest szczególnie ważne, gdy z łazienki korzystają dzieci.

Drzwi zamiast kabiny

Mało miejsca w łazience? Skos dachowy uniemożliwia montaż kabiny? Idealnym rozwiązaniem będą drzwi prysznicowe. Teraz można zainstalować natrysk we wnęce, nawet w łazience na poddaszu. 

Przesuwane, bezprogowe drzwi to komfortowe rozwiązanie do wnęki prysznicowej.  

Problem z rozmieszczeniem niezbędnego wyposażenia dotyczy przede wszystkim posiadaczy małych łazienek. Jeżeli w pomieszczeniu nie zmieści się typowa kabina, można zaplanować jedną lub dwie ścianki działowe z płyty gipsowo- kartonowej i wykończyć płytkami lub mozaiką. Przepierzenie odgrodzi strefę sanitarną od strefy kąpielowej, a jednocześnie zapewni dyskrecję podczas kąpieli (z łazienki będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby). Stworzoną w ten sposób wnękę wystarczy zamknąć drzwiami i korzystać jak z kabiny prysznicowej. Aktualna oferta producentów obejmuje także specjalne drzwi ze ścięciami, które pasują do wnęk pod skosami. 

Tak jak w przypadku kabin, można wybierać pomiędzy drzwiami wyposażonymi w profile (obramowanie drzwi, zwykle w kolorze srebrnym), a modelami bez profili (szklane drzwi wyposażone jedynie w chromowane zawiasy). Drzwi prysznicowe – także analogicznie do kabin – mogą być montowane na brodziku lub bezpośrednio na posadce. W zależności od wielkości pomieszczenia oraz samej wnęki możemy dopasować drzwi jedno-, dwu-, a nawet czteroczęściowe, otwierane wahadłowo, przesuwne albo składane. Te ostatnie będą idealne do małej łazienki; jeżeli miejsca jest zbyt mało, aby otworzyć drzwi wahadłowe, drzwi złożą się – w połowie szerokości – do wewnątrz. Jeszcze większy komfort otwierania zapewnią drzwi przesuwne, ale takie rozwiązanie sprawdzi się w szerszej wnęce (co najmniej 1,1 m). Nie brakuje też propozycji dotyczących wykończenia szkła. Oprócz przezroczystego możemy wybrać nieprzezierne szkło satynowane, na całej powierzchni drzwi lub w tylko w części środkowej, z wzorem lub fantazyjnie zdobione, kolorowe szkło dekoracyjne, a nawet zamówić własny dekor. Istotnym elementem jest (oferowana w standardzie lub opcjonalnie) specjalna powłoka, która zapobiega zabrudzeniom i zdecydowanie ułatwia czyszczenie drzwi. 

Dobra rada 

Gdy wymiary wnęki uniemożliwiają dopasowanie brodzika lub chcemy z niego zrezygnować, rozwiązaniem będzie odpływ liniowy w posadzce z dekoracyjnym przykryciem (z różnych materiałów).

Zawieszane na stelażach

Czy wiesz, że sedes podwieszany zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny kompakt? Decydując się na taki montaż, zyskasz także przestrzeń w ścianie nad nim, którą możesz wykorzystać na szafkę, wnęki, półki. Poza tym łazienka wyda się większa, a sprzątanie będzie łatwiejsze. 

Pełna dyskrecja 

Sedesy podwieszane przeznaczone są do montażu na specjalnych stelażach podtynkowych. Do wyboru są dwa podstawowe rodzaje stelaży, różniące się od siebie sposobem instalacji – do zabudowy suchej (np. przy ściankach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych) i mokrej (np. przy ścianach murowanych z cegieł). W Polsce zdecydowanie popularniejsze są te pierwsze. 

Taki montaż jest droższy, niż podłogowej ceramiki kompaktowej. Mimo to jednak warto zainwestować! Przede wszystkim zyskuje estetyka łazienki: sedes zajmuje mniej miejsca, schowana i wyciszona jest spłuczka, nie widać także rury kanalizacyjnej. Pomieszczenie wydaje się wizualnie większe, a podłogę wokół sedesu łatwiej umyć np. mopem. Sedes można także umieścić w nietypowych miejscach, np. narożniku czy pod oknem. Są także stelaże rekomendowane dla niepełnosprawnych – pozwalają na montaż sedesu nieco wyżej niż standardowo. 

Ogromnym atutem jest możliwość wykorzystania pustki w ścianie, która powstaje pomiędzy ścianą właściwą a obudową (najczęściej wykonuje się ją z płyt gipsowo-kartonowych i wykańcza płytkami, mozaiką, kamieniem czy fornirem). Choć jest ona płytka (ok. 24 cm) to wystarczy na wygospodarowanie ukrytej w ścianie szafki np. na papier toaletowy, czy podświetlanej wnęki z półeczkami na perfumy albo niszy na kwiaty, a także na schowanie instalacji (wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej). 

Styl i wygoda 

Podwieszane sedesy oferowane są w różnorodnych kształtach: od fantazyjnych, poprzez klasyczne, po geometryczne. Zamiast bieli można się też zdecydować na bardziej wyrazisty kolor, np. czerń. Jeśli w łazience ma być bidet, należy go kupować razem z sedesem. Większość sedesów jest sprzedawana bez deski. Dokupuje się ją oddzielnie. Warto zwrócić na modele z wolno opadającą klapą (nie trzaskają) oraz z powierzchnią antybakteryjną (zapobiega rozwojowi drobnoustrojów). 

Osobno dokupuje się również przycisk spłuczki. Droższe wersje są wykonane z metalu lub szkła, tańsze – z tworzywa. Aby uruchomić spłuczkę, z reguły trzeba nacisnąć klawisz. Najbardziej zaawansowanie technicznie modele mają przyciski dekoracyjnie podświetlane (energooszczędnymi diodami) lub uruchamiają się bezdotykowo (wystarczy machnąć dłonią przed czujką ukrytą w przycisku). 

W utrzymaniu sedesu w czystości pomagają specjalne powłoki – mają je wybrane modele. Dzięki nim ograniczone jest osadzanie się zabrudzeń i kamiennych nalotów na ceramice.

Pożeracze wody w łazience

Ekologia to nie tylko moda i zdrowy styl życia, ale również wymóg, którego nieprzestrzeganie może sporo kosztować nasz domowy budżet. Właściciele domów i mieszkań coraz częściej wymieniają przestarzałe urządzenia AGD i sanitarne na egzemplarze nowej generacji. I nie jest to ani kaprys, ani rozrzutność. 

Inne czasy  Projektanci systemów sprzed kilkudziesięciu lat nie skupiali się szczególnie nad kwestią oszczędzania wody. Źródło darmowej wody stanowiły studnie, a podłączenia kanalizacyjne poza dużymi miastami były rzadkością. Obecnie nawołuje się nie tylko do dbania o środowisko naturalne, które ulega systematycznemu zniszczeniu, ale przede wszystkim wzrosła troska o finanse. Woda i ścieki są w wielu miastach bardzo drogie. Przeciętna rodzina miesięcznie zapłaci swojemu dostawcy wody nawet kilkaset złotych. Poszukuje się rozwiązań, które zoptymalizują koszty. 

Mechanizm spłukujący  Istotną rolę w oszczędzaniu odgrywa sposób, w jaki spłukujemy wodę po skorzystaniu z toalety. Najlepszym rozwiązaniem jest elastyczny system 3/6 litra dostępny w dwóch wersjach. Mogą to być dwa przyciski, z których jeden uruchamia spłukiwanie trzema, a drugi sześcioma litrami wody, w zależności od potrzeb lub mechanizm z funkcją zatrzymującą spłukiwanie w dowolnym momencie. Prezentowane rozwiązanie pozwala oszczędzać wodę poprzez kontrolę ilości jej zużycia, a w efekcie obniżać koszty eksploatacji. 

Prysznic zamiast wanny  Jeżeli nie możesz obejść się bez kąpieli w wannie, ogranicz ich ilość. Niech staną się rarytasem dostępnym raz w tygodniu. Wybieraj modele wąskie, które łatwiej napełnić po brzegi. Nowoczesne kabiny prysznicowe gwarantują nie mniejszy relaks niż podczas kąpieli na leżąco. Posiadają ekonomiczną funkcję hydromasażu, autonomiczne oświetlenie, a także wygodne miejsce do siedzenia. Na rynku można znaleźć przestronne kabiny dla dwóch osób.  

Klasyczne zaniedbania  Nikomu już chyba nie trzeba przypominać o zakręcaniu wody podczas mycia zębów, ale często lekceważymy drobne usterki. Cieknąca woda ze spłuczki, chociaż niemal niezauważalna i nieprzeszkadzająca w codziennym użytkowaniu, może narazić nasz budżet na spore koszty. Podobnie wygląda to w przypadku uszkodzonej uszczelki w baterii łazienkowej. Woda cyklicznie kapiąca małymi kropelkami jest nie tylko irytująca dla uszu. Efekty będą doskonale widoczne na najbliższym rachunku.

Łazienka w drewnie

Nurt ekologiczny, dominujący w dzisiejszej architekturze wnętrz, stawia na naturalność surowców, zrównoważone barwy ziemi oraz minimalizm w zdobnictwie. Wielu projektantów zaczęło wprowadzać do łazienek elementy drewniane, o których wytrzymałość dotąd obawiano się ze względu na specyfikę warunków. Drewno nadaje wnętrzom atmosfery ciepła i przytulności, sprzyja relaksowi oraz stwarza nieograniczone możliwości ostatecznego wystroju. Od lat wykorzystywane jest przecież do konstrukcji saun. Należy pamiętać przede wszystkim o doborze właściwego gatunku, zabezpieczeniu oraz regularnej pielęgnacji. 

Drewno stworzone do łazienek  Łazienka jest z założenia pomieszczeniem wilgotnym i gorącym, jednak nie przeszkadza to, aby znajdowała się w niej drewniana podłoga – parkiet, panele lub deski podłogowe, meble i różne dodatki. Duża wilgoć powoduje paczenie się popularnych gatunków drewna. Kluczowe znaczenie odgrywa tu niski współczynnik skurczu i wysoka twardość surowca. Stąd najczęściej wybieraną odmianą do łazienek jest drewno egzotyczne, które poza twardością wyższą o ok. 30% od klasycznego dębu i bardzo niskim współczynnikiem skurczu, charakteryzuje się przepięknym połyskiem, oryginalną i niejednorodną kolorystyką oraz doskonałym komponowaniem się z dekoracjami z kamienia i marmuru. Polecane do łazienek są szczególnie teak, iroko, a także cedr, mahoń, merbau i sapele. Ich barwy są przeróżne – od łagodnej oliwki, poprzez subtelny orzech i ciepły miód, aż po głęboki, czekoladowy brąz. 

Meble drewniane  Meble i akcesoria z drewna z powodzeniem mogą znaleźć się w łazience. Wady, które niegdyś dyskwalifikowały wyroby drewniane, dzisiaj są podkreślane. Sęki, pęknięcia, nierówności powierzchni czy przebarwienia celowo pozostawia się w widocznych miejscach. Każdy egzemplarz mebla staje się dzięki temu niepowtarzalny i nadaje wnętrzu charakteru. Co więcej, meble drewniane są często wyrobem ręcznie robionym. 

Klimat i styl  Obecnie nie trzeba wybierać między nowoczesnym designem a przytulną atmosferą w łazience. Drewno, w przeciwieństwie do tradycyjnych kafelek, jest surowcem ciepłym – nie tylko z zewnątrz. Sprzyja odprężeniu i poprawia nastrój. Drewniane podłogi, meble i dodatki goszczą w projektach światowych architektów wnętrz, harmonijnie łącząc naturę, nowoczesność, klasykę i przytulność.

Miska WC dla Twojej łazienki

Chcąc kupić tak pozornie nieskomplikowane urządzenie, jak miska ustępowa, będziemy zaskoczeni mnogością typów, kształtów, firm i różnorodnością cen. W podejmowaniu decyzji kierujmy się nie tylko estetyką oraz przewidywanym budżetem, ale również możliwościami łazienki. 

Miska WC stojąca lub wisząca  Klasyczne, stojące miski WC, chociaż tanie, są zastępowane obecnie przez modele wiszące. To nowoczesne rozwiązanie, umożliwiające łatwe czyszczenie powierzchni pod urządzeniem sanitarnym. Doskonale się prezentuje, posiada oryginalny design, który zdobi wnętrze. Do tego typu miski stosuje się estetyczny stelaż podtynkowy, w którym mechanizm spłukujący jest zabudowany. To drogie wyjście, jednak niewątpliwie eleganckie. Warto zainwestować w stelaż renomowanej firmy, który daje gwarancję niskiej awaryjności. 

Kompakty WC  Dla tych, którzy cenią kompleksowość urządzeń i atrakcyjną cenę, kompakt WC będzie idealnym rozwiązaniem, chociaż mało designerskim. Miska ustępowa została tu zintegrowana ze zbiornikiem na wodę. W zestawie znajdują się najczęściej elementy mocujące, a czasem również deska. 

Odpływ poziomy vs pionowy  Miski WC różnią się od siebie rodzajem odpływu, który należy dostosować do podejścia kanalizacyjnego w swojej łazience. Jeśli jest ono umiejscowione w ścianie, odpowiedni będzie model z odpływem poziomym (typu poznańskiego), a jeżeli w podłodze – odpływ pionowy (typ warszawski). Dostępne są również urządzenia z odpływem uniwersalnym. 

Funkcjonalne deski  Deska WC to konieczny element miski, chociaż tylko niektórzy producenci załączają ją do kompletu wraz z kupowanym urządzeniem. Innowacyjnym rozwiązaniem jest deska wolnoopadająca, która subtelnie i cicho opada na miskę, bez obaw o jej uszkodzenie przy gwałtownym opuszczaniu. Co więcej, tego typu deski najczęściej posiadają wygodny system szybkiego wyciągania, aby móc łatwo wyczyścić urządzenie. 

Ceny na każdą kieszeń Koszty są bardzo różne. Za miskę możemy zapłacić zarówno 100zł, jak i kilka tysięcy. Najtańsze są klasyczne miski stojące z plastikową deską i zbiornikiem. Podobnie wygląda to w przypadku prostych kompaktów. Zapłacimy za nie ok. 100-150zł. Miski typu wiszącego kosztują kilkaset złotych. Droższy okazuje się zabudowany mechanizm spłukujący. Stelaż zatynkowy to inwestycja na lata. Ceny najtańszych zaczynają się już od kilkuset złotych, jednak mechanizmy renomowanych firm kosztują nawet 3000zł. Mistrzowie w projektowaniu urządzeń sanitarnych proponują rozwiązania za bardzo wysokie sumy. Wśród nich znajdziemy sedesy podgrzewane, automatycznie spuszczające wodę, ręcznie malowane czy przypominające designerskie meble.

Ceramika z powłoką antybakteryjną NANO – warto?

Zanim zaczniemy zastanawiać się czy warto zdecydować się na zakup urządzeń sanitarnych wyposażonych w specjalną, antybakteryjną powłokę, należałoby bliżej zapoznać się z samym terminem NANO.  

Technologia NANO oparta jest na polimerach, które umieszczone na powierzchni produktu, automatycznie układają się w strukturę, tworzącą barierę ochronną. To odporna na zanieczyszczenia i promieniowanie UV, ultra-cienka, przezroczysta powłoka, niezauważalna dla człowieka gołym okiem. Cząsteczki ją tworzące są tak niewielkich rozmiarów, że wygląd nawierzchni artykułu, na którym została zastosowana, nie zmienia się. W łazienkach powłoka NANO stosowana jest na szklanych i ceramicznych kabinach prysznicowych, toaletach, umywalkach i bidetach, gwarantując długotrwałą czystość i wysoki połysk.  

Urządzając łazienkę nie możemy skupiać się wyłącznie na jej wizualnym aspekcie. Miejsce powinno być również funkcjonalne i łatwe do utrzymania czystości. Codzienne czynności higieniczne wykonywane w łazience, wilgoć i ciepło, stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Warstwa NANO, zastosowana na urządzeniach sanitarnych, zapewnia ochronę przed drobnoustrojami i osadzającym się kamieniem. Ogromnym plusem jest łatwość czyszczenia powierzchni z powłoką NANO – do umycia ceramiki nie potrzebujemy żadnych środków chemicznych, wystarczy czysta woda, która spływając, zbiera wszelkie zanieczyszczenia. Warstwa podnosi także odporność produktu na zarysowania, dzięki czemu nasza łazienka przez długie lata będzie wyglądać jak nowa. 

Na rynku znajdziemy szeroki wybór urządzeń sanitarnych z wysokiej jakości ceramiki lub szkła z powłoką NANO. Koszt zakupu jest wyższy w stosunku do wartości standardowych instalacji łazienkowych, jednak klasa wykonania i komfort użytkowania warte są swojej ceny. 

NANO to nie tylko oszczędność naszego czasu i pieniędzy, to także ekologiczny styl życia i troska o środowisko, w którym żyjemy.

Łazienki bez ograniczeń

Dzisiejsza architektura mówi wyraźnie – dom, ogród, taras i każde aranżowane wnętrze ma odpowiadać stylowi życia i charakterowi swojego właściciela. Ułatwiamy sobie codzienność, dlatego korzystamy z technologicznych osiągnięć i nowości na rynku. Nie trzeba obecnie wybierać między nowoczesnym designem a przytulną atmosferą, jakością a przyzwoitą ceną, pięknem a funkcjonalnością, minimalizmem a kiczem. Moda i projekty właściwie nie znają ograniczeń, dotyczy to również łazienki. 

Okna i drewno  Łazienka do niedawna miała wyłącznie spełniać swoje zasadnicze funkcje, a nie stanowić ozdobę domu i być ulubionym miejscem relaksu po ciężkim dniu. Dzisiaj, do jej urządzenia przywiązuje się taką samą wagę, jak do aranżowania salonu czy sypialni. Odchodzi się od schematów. W łazienkach pojawiają się duże okna, kwiaty, drewniane podłogi i meble. Oczywiście trzeba wybrać rodzaj drewna i roślinność stworzoną do pomieszczeń wilgotnych i ciepłych. 

Funkcjonalne i eleganckie  Miska WC, skryta niegdyś w rogu łazienki lub oddzielona ścianą, obecnie stanowi prawdziwą ozdobę. Odpowiada za to nowoczesny design muszli – łagodne, okrągłe kształty i stelaż podtynkowy, dzięki któremu nieestetyczna spłuczka zostaje subtelnie zabudowana. Wiszące miski WC nie tylko pięknie się prezentują, ale również ułatwiają czyszczenie podłogi, zostawiając pod sobą wolną przestrzeń. Wszystkie elementy wyposażenia nowoczesnej łazienki idealnie komponują się ze sobą. Widać ogromną precyzję w wykonaniu każdego detalu, ale co najważniejsze – urządzenia sanitarne są dzisiaj nisko awaryjne, ekologiczne i oszczędne, a także łatwe do utrzymania w czystości. 

Bajkowy kicz  Łazienki coraz częściej przypominają domowe salony SPA. Szukamy w nich odprężenia po ciężkim dniu pracy, dostarczają doznań wzrokowych, zapachowych i estetycznych. Popularnością cieszy się obecnie styl marine – łazienka, w której dominuje błękit, biel i granat, pojawiają się okrągłe okna i motywy żeglarskie i łagodne oświetlenie. Inną propozycją jest nawiązanie do plaży, a w związku z tym wszechobecny piasek, muszle i inne akcenty morskie. Tu nie ma ograniczeń. Każdy może mieć dokładnie taki styl łazienki, który stanowi spełnienie jego dziecięcych fantazji.

Oszczędzanie wody w łazience - krok po kroku

Do stylu EKO nawołują obecnie nie tylko zagorzali ekolodzy, ale również gwiazdy show-biznesu, producenci żywności, odzieży czy samochodów, dietetycy i architekci. Eko to moda, zdrowie, uroda, ale również oszczędność. Ma to szczególne uzasadnienie w przypadku codziennych zachowań i nawyków w gospodarowaniu domem. Oszczędzanie wody, zwłaszcza w krajach dotkniętych problemem suszy, jest postawą wyraźnie zinternalizowaną i przestrzeganą. W Polsce ciągle jeszcze nie zdajemy sobie sprawy z ilości marnowanej wody. I nie chodzi wcale o wyrzeczenie się codziennego prysznica czy inne, skrajne wyjścia, ale o obiektywne przyjrzenie się każdemu urządzeniu we własnej łazience i odnalezieniu rozwiązań, które przy zachowaniu naszych upodobań, wyraźnie obniżą comiesięczne rachunki.

Kabina jak wanna 

  Zamiana kąpieli w wannie na prysznic wcale nie musi być bolesna. Wystarczy przyjrzeć się najnowszym osiągnięciom w dziedzinie projektowania kabin prysznicowych. Znajdziemy tu modele z funkcją hydromasażu w różnorodnych odmianach – również z opcją kąpieli ekonomicznej, czyli w postaci delikatnego strumienia lub mgiełki. Nowoczesne kabiny występują w obszernych wersjach dwuosobowych i posiadają wbudowane siedziska. Miejsce siedzące pod prysznicem możemy zaaranżować sami poprzez odpowiednie uformowanie wnęki w ścianie, jeśli zamiast kabiny wybieramy drzwi. Co ciekawe, dzisiejsze urządzenia mogą być dodatkowo wyposażone w opcję światłoterapii. Czy kąpiel w wannie faktycznie pożera większą ilość wody niż prysznic? Można to łatwo sprawdzić, jeśli posiadamy zestaw prysznicowy zintegrowany z wanną. Weźmy normalnej długości kąpiel pod prysznicem, zatykając odpływ. Po jej ukończeniu, poziom wody najprawdopodobniej ledwo zakryje kostki.

Mechanizm spłukujący 

  Przyjrzyjmy się misce WC, z której korzystamy co najmniej kilka razy dziennie, za każdym razem spłukując wodę. Starego typu spłuczki albo uwalniają zasób całego zbiornika naraz, bez względu na faktyczne zapotrzebowanie, albo wymagają ciągłego naciskania na mechanizm, pozbawiając świadomości co do ilości zużytej wody. Brakuje tu kontroli i elastycznego podejścia. Nowoczesny, ekonomiczny system spłukiwania wody 3/6 litra dostępny jest w dwóch wersjach. Mogą to być dwa przyciski, z których jeden uruchamia spłukiwanie trzema, a drugi sześcioma litrami wody, w zależności od potrzeb, lub mechanizm z funkcją zatrzymującą spłukiwanie w dowolnym momencie. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzać wodę poprzez kontrolę ilości jej zużycia, a w efekcie obniżać koszty eksploatacji. Pamiętaj, że toaleta to nie śmietnik – nie wyrzucaj do WC odpadów, bo musisz usunąć je za pomocą ogromnej ilości wody. Dodajmy, że w niektórych miejscowościach w Polsce koszt odprowadzenia ścieków przewyższa opłatę za wodę bieżącą.

  Baterie termostatyczne 

  W podgrzewaniu wody stosujemy różne rozwiązania. Część z nich już dawno powinna odejść do lamusa ze względu na bardzo wysokie zużycie prądu. Utrzymywanie stałej temperatury wody umożliwiają baterie termostatyczne, które gwarantują zawsze komfortowe ciepło kąpieli, bez obaw o poparzenie czy zwyczajne marnowanie się zbyt gorącej wody.

Drobne awarie 

  Nie lekceważmy problemu kapiącej wody ze spłuczki czy z kranu. Podobnie w przypadku każdego urządzenia w domu. Przyjrzyjmy się uważnie pralce, która do swojego działania potrzebuje prądu, wody i chemikaliów – czy funkcjonuje w sposób opisany przez producenta.

EkoKupowanie 

  Zakupy w trosce o oszczędność absolutnie nie czynią z nas skąpców w oczach sprzedawców. Skoro możemy wybierać rozwiązania obniżające koszty zużycia wody czy prądu, dlaczego z tego nie korzystać? Producenci urządzeń sanitarnych i AGD chętnie sygnują swoje produkty oznaczeniami, wskazującymi na ekologię. Wybierając wyposażenie łazienki, możesz zapytać sprzedawcę o urządzenia z funkcjami oszczędzania. Dotyczy to przede wszystkim pralki, mechanizmu spłukującego oraz baterii prysznicowej.

Powłoka NANO 

  Czyszczenie łazienki pochłania nie tylko nasz czas, energię i środki chemiczne, ale również wodę. Innowacyjnym i ekologicznym rozwiązaniem jest antybakteryjna powłoka nano. Warstwę nano, niewidoczną gołym okiem, umieszcza się na szklanych i ceramicznych kabinach prysznicowych, toaletach, umywalkach i bidetach, zapewniając długotrwałą czystość i wysoki połysk. Do umycia ceramiki nano nie potrzebujemy żadnych środków chemicznych, wystarczy niewielka ilość czystej wody, która spływając, zbiera wszelkie zanieczyszczenia. Oznacza to koniec wielokrotnego płukania szmatki czyszczącej czy żmudnej wymiany wody w wiadrze.

EkoStyl z głową 

  Ekologia to styl życia, który praktykowany z wyczuciem i zrozumieniem, możemy przekazywać innym osobom, w szczególności domownikom. Naukę oszczędzania wody warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Podobnie, jak uczymy dzieci szacunku do jedzenia, namawiajmy do ekologicznych zachowań w łazience. Dotyczy to przede wszystkim zakręcania wody podczas mycia zębów, korzystania z prysznica zamiast wanny czy szybkiego czyszczenia rąk przed posiłkami. W ciągu 12 sekund odkręconego kranu, zużywamy ok. 1 litra wody. Przez 3 minuty szczotkowania zębów możemy zmarnować jej aż 15 litrów! Najważniejsze jest utrwalenie powyższych zachowań poprzez wspólne znalezienie ich sensu.

Planowanie łazienki - krok po kroku

Łazienka już dawno przestała pełnić funkcję wyłącznie higieniczną. Dokładamy wszelkich starań, aby była piękna i stylowa, a obecne w niej urządzenia zaprojektowane z troską o środowisko naturalne i nasz budżet. Rynek sanitarny oraz akcesoria dekoracyjne pozwalają zaaranżować łazienkę wedle najbardziej wysublimowanych marzeń i wizji. Właściwie bez ograniczeń. Dzięki precyzyjnemu planowi (niekoniecznie profesjonalnemu), unikniemy chaosu, technicznych pomyłek, stylowych wpadek i zbędnych wydatków. Zatem zaczynajmy.

Ekspert lub na własną rękę 

Na początek zastanówmy się czy chcemy podjąć się zadania samodzielnie, czy skorzystać z pomocy profesjonalisty. Współpraca z architektem wnętrz będzie opłacalna w przypadku aranżacji dużych łazienek lub realizacji projektów nietypowych, skomplikowanych. Wówczas zyskamy pewność, że ilość zakupionych materiałów będzie wystarczająca, a całość będzie idealnie ze sobą harmonizować. Unikniemy również błędów technicznych. Koszt zatrudnienia projektanta to średnio 70-80zł za każdy metr kwadratowy aranżowanej powierzchni. Osoby znające obsługę komputera, mogą skorzystać z darmowych programów do projektowania łazienek krok po kroku.

Plan przestrzenny 

Przeniesienie naszej przyszłej łazienki na papier milimetrowy pozwoli na dokładne rozmieszczenie nie tylko urządzeń sanitarnych, ale również mebli i akcesoriów dekoracyjnych. Schemat ukaże, ile miejsca pozostanie po wstawieniu wszelkich elementów, aby umożliwić wygodne i bezpieczne użytkowanie łazienki. Dokonaj pomiarów i zacznij nanosić na papier niezbędne urządzenia sanitarne. Koniecznie upewnij się o położeniu punktów instalacyjnych! Pamiętaj o pionie kanalizacyjnym. Miska WC, brodzik i wanna powinny się znaleźć w jego bezpośredniej odległości, a pozostałe urządzenia – do 3 metrów. Jeśli dysponujesz przestrzenią większą niż kilka metrów kwadratowych, postaraj się wydzielić część sanitarną, kąpielowo-pielęgnacyjną, a także wnękę na pralkę.

Kolejną kwestią jest pozostawienie wolnych przestrzeni wokół każdego urządzenia i właściwe wysokości ich mocowania. To bardzo istotny składnik wygodnego użytkowania łazienki. Łatwo możemy sobie wyobrazić konsekwencje zbyt nisko umieszczonej umywalki czy drzwi kabiny prysznicowej otwierające się wprost na drzwiczki szafki.

Wskazówki: 

Umywalka – pozostaw wolne 30cm od bocznej ściany, optymalna wysokość zamocowania to ok. 80-85cm, zachowaj min. 20-30cm odstępu od innych urządzeń, wygodne użytkowanie zapewni metr wolnej przestrzeni przed umywalką.

 

Wanna – komfort wchodzenia/wychodzenia zapewni wysokość max. 60cm od podłogi oraz wolna przestrzeń ok. 1m przed urządzeniem.

 

Kabina prysznicowa – przestrzeń ok. 1m przed nią zapewni wygodne korzystanie, należy pamiętać o swobodzie otwierania drzwi, nie mogą one w żadnej konfiguracji zderzać się z innymi urządzeniami, meblami, dekoracjami czy drzwiami wejściowymi.

 

Miska WC – pozostaw wolne 20cm od bocznej ściany, optymalna wysokość sedesu to 40-45cm, przed urządzeniem powinno pozostawać ok. 80cm wolnego miejsca, pamiętaj o bliskim ulokowaniu bidetu, jeśli przewidujesz go w projekcie.

 

Bidet – pozostaw wolne 30cm od bocznej ściany, umieść go na wysokości 40-45cm, do wygodnego użytkowania potrzebna będzie przestrzeń do ok. 1m wokół urządzenia.

Wanna czy kabina? 

Rodzaj urządzeń sanitarnych zawsze dostosowujmy do wielkości łazienki. Jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, możliwości manewrów będzie znacznie więcej. W przypadku małych łazienek, wybierajmy rozwiązania wielofunkcyjne. Wannę można bez większych wyrzeczeń zastąpić kabiną prysznicową z brodzikiem. Dzisiejszy rynek sanitarny oferuje kabiny z różnorodnymi funkcjami, np. hydromasażu i z wbudowanym siedziskiem, gwarantując nie mniejsze doznania i komfort niż kąpiel w tradycyjnej wannie. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z wanny, a przestrzeń nie pozostawia pola do popisu, zdecydujemy się na urządzenie narożne.

Wykańczanie 

Wybór koloru ścian, sufitu, kafelek czy drewna to jeden z najprzyjemniejszych etapów aranżacji łazienki, który umożliwia puszczenie wodzów swojej fantazji i stworzenie projektu idealnie dostosowanego do swoich oczekiwań i życzeń. Tradycyjne płytki są łatwe do utrzymania w czystości i bardzo odporne, jednak brakuje im często ciepła i klimatu, stąd coraz częściej w łazienkach gości drewno. Pamiętajmy o jego właściwym gatunku, odpornym na wilgoć i wysoką temperaturę. W łazience najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne. Możemy z niego wykonać nie tylko drobną dekorację czy mebel, ale również podłogę i obudować ściany. W łazienkach stosuje się na ogół stonowane kolory, sprzyjające relaksowi. Dominują barwy natury – beże, brązy, zielenie i błękity. Jasne kolory optycznie powiększą łazienkę, ciemne – dodadzą jej elegancji, jak również zatrą widoczność pustych miejsc. Efekt optycznego powiększenia daje także duże lustro. Wybierając kaloryfer do łazienki, zamiast żeberkowego wybierzmy rurkowy. Spełni swoją funkcję grzewczą oraz wysuszy mokre ręczniki.

Oświetlenie 

Wybierając lampy do łazienki pamiętajmy o różnych funkcjach tego wnętrza. Stonowane światło pomoże zrelaksować się podczas kąpieli, łagodne i jasne sprzyja codziennemu użytkowaniu bez efektu rażenia, natomiast wyraźne i mocne pomoże wykonać precyzyjny makijaż. Zadbajmy zatem o każdy rodzaj.

Meble i dekoracje 

Przestrzenią w łazience gospodaruje się na ogół w sposób oszczędny. Oznacza to, że wykorzystujemy pozornie zajęte już miejsca – zabudowujemy przestrzeń pod umywalką za pomocą szafki, w ścianach wykonujemy wnęki czy mocujemy półki nad pralką. Chodzi o unikanie ustawiania kolejnych przedmiotów na podłodze. Takie zabiegi zwiększają optycznie łazienkę i pomagają w utrzymaniu jej w czystości. Dekoracji nie powinno być zbyt dużo. Utrudniają sprzątanie i utrudniają swobodne poruszanie się. Dzisiejsze urządzenia sanitarne stanowią ozdobę już same w sobie. Zadbaj zatem, aby z drzwi wejściowych do łazienki, widok padał na najbardziej atrakcyjny wizualnie akcent, np. umywalkę z ozdobnym lustrem lub wannę w nowoczesnym kształcie.

Działanie 

 

Oszacuj swój budżet, który możesz przeznaczyć zarówno na wykończenie łazienki i zakup urządzeń, jak i na koszta pracy fachowców. Jeśli nie posiadasz zaufanej ekipy remontowej, złóż zapytania do co najmniej kilku firm. Koniecznie poproś o kosztorys, długość realizacji oraz gwarancję na usługę.

Google+