Porady – Zaplanuj łazienkę

Łazienka już dawno przestała pełnić funkcję wyłącznie higieniczną. Dokładamy wszelkich starań, aby była piękna i stylowa, a obecne w niej urządzenia zaprojektowane z troską o środowisko naturalne i nasz budżet. Rynek sanitarny oraz akcesoria dekoracyjne pozwalają zaaranżować łazienkę wedle najbardziej wysublimowanych marzeń i wizji. Właściwie bez ograniczeń. Dzięki precyzyjnemu planowi (niekoniecznie profesjonalnemu), unikniemy chaosu, technicznych pomyłek, stylowych wpadek i zbędnych wydatków. Zatem zaczynajmy.

 

Ekspert lub na własną rękę

Na początek zastanówmy się czy chcemy podjąć się zadania samodzielnie, czy skorzystać z pomocy profesjonalisty. Współpraca z architektem wnętrz będzie opłacalna w przypadku aranżacji dużych łazienek lub realizacji projektów nietypowych, skomplikowanych. Wówczas zyskamy pewność, że ilość zakupionych materiałów będzie wystarczająca, a całość będzie idealnie ze sobą harmonizować. Unikniemy również błędów technicznych. Koszt zatrudnienia projektanta to średnio 70-80zł za każdy metr kwadratowy aranżowanej powierzchni. Osoby znające obsługę komputera, mogą skorzystać z darmowych programów do projektowania łazienek krok po kroku.

 

Plan przestrzenny

Przeniesienie naszej przyszłej łazienki na papier milimetrowy pozwoli na dokładne rozmieszczenie nie tylko urządzeń sanitarnych, ale również mebli i akcesoriów dekoracyjnych. Schemat ukaże, ile miejsca pozostanie po wstawieniu wszelkich elementów, aby umożliwić wygodne i bezpieczne użytkowanie łazienki. Dokonaj pomiarów i zacznij nanosić na papier niezbędne urządzenia sanitarne. Koniecznie upewnij się o położeniu punktów instalacyjnych! Pamiętaj o pionie kanalizacyjnym. Miska WC, brodzik i wanna powinny się znaleźć w jego bezpośredniej odległości, a pozostałe urządzenia – do 3 metrów. Jeśli dysponujesz przestrzenią większą niż kilka metrów kwadratowych, postaraj się wydzielić część sanitarną, kąpielowo-pielęgnacyjną, a także wnękę na pralkę.

Kolejną kwestią jest pozostawienie wolnych przestrzeni wokół każdego urządzenia i właściwe wysokości ich mocowania. To bardzo istotny składnik wygodnego użytkowania łazienki. Łatwo możemy sobie wyobrazić konsekwencje zbyt nisko umieszczonej umywalki czy drzwi kabiny prysznicowej otwierające się wprost na drzwiczki szafki.

 

Wskazówki:

Umywalka – pozostaw wolne 30cm od bocznej ściany, optymalna wysokość zamocowania to ok. 80-85cm, zachowaj min. 20-30cm odstępu od innych urządzeń, wygodne użytkowanie zapewni metr wolnej przestrzeni przed umywalką.

Wanna – komfort wchodzenia/wychodzenia zapewni wysokość max. 60cm od podłogi oraz wolna przestrzeń ok. 1m przed urządzeniem.

Kabina prysznicowa – przestrzeń ok. 1m przed nią zapewni wygodne korzystanie, należy pamiętać o swobodzie otwierania drzwi, nie mogą one w żadnej konfiguracji zderzać się z innymi urządzeniami, meblami, dekoracjami czy drzwiami wejściowymi.

Miska WC – pozostaw wolne 20cm od bocznej ściany, optymalna wysokość sedesu to 40-45cm, przed urządzeniem powinno pozostawać ok. 80cm wolnego miejsca, pamiętaj o bliskim ulokowaniu bidetu, jeśli przewidujesz go w projekcie.

Bidet – pozostaw wolne 30cm od bocznej ściany, umieść go na wysokości 40-45cm, do wygodnego użytkowania potrzebna będzie przestrzeń do ok. 1m wokół urządzenia.

 

Wanna czy kabina?

Rodzaj urządzeń sanitarnych zawsze dostosowujmy do wielkości łazienki. Jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, możliwości manewrów będzie znacznie więcej. W przypadku małych łazienek, wybierajmy rozwiązania wielofunkcyjne. Wannę można bez większych wyrzeczeń zastąpić kabiną prysznicową z brodzikiem. Dzisiejszy rynek sanitarny oferuje kabiny z różnorodnymi funkcjami, np. hydromasażu i z wbudowanym siedziskiem, gwarantując nie mniejsze doznania i komfort niż kąpiel w tradycyjnej wannie. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z wanny, a przestrzeń nie pozostawia pola do popisu, zdecydujemy się na urządzenie narożne.

 

Wykańczanie

Wybór koloru ścian, sufitu, kafelek czy drewna to jeden z najprzyjemniejszych etapów aranżacji łazienki, który umożliwia puszczenie wodzów swojej fantazji i stworzenie projektu idealnie dostosowanego do swoich oczekiwań i życzeń. Tradycyjne płytki są łatwe do utrzymania w czystości i bardzo odporne, jednak brakuje im często ciepła i klimatu, stąd coraz częściej w łazienkach gości drewno. Pamiętajmy o jego właściwym gatunku, odpornym na wilgoć i wysoką temperaturę. W łazience najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne. Możemy z niego wykonać nie tylko drobną dekorację czy mebel, ale również podłogę i obudować ściany. W łazienkach stosuje się na ogół stonowane kolory, sprzyjające relaksowi. Dominują barwy natury – beże, brązy, zielenie i błękity. Jasne kolory optycznie powiększą łazienkę, ciemne – dodadzą jej elegancji, jak również zatrą widoczność pustych miejsc. Efekt optycznego powiększenia daje także duże lustro. Wybierając kaloryfer do łazienki, zamiast żeberkowego wybierzmy rurkowy. Spełni swoją funkcję grzewczą oraz wysuszy mokre ręczniki.

 

Oświetlenie

Wybierając lampy do łazienki pamiętajmy o różnych funkcjach tego wnętrza. Stonowane światło pomoże zrelaksować się podczas kąpieli, łagodne i jasne sprzyja codziennemu użytkowaniu bez efektu rażenia, natomiast wyraźne i mocne pomoże wykonać precyzyjny makijaż. Zadbajmy zatem o każdy rodzaj.

 

Meble i dekoracje
Przestrzenią w łazience gospodaruje się na ogół w sposób oszczędny. Oznacza to, że wykorzystujemy pozornie zajęte już miejsca – zabudowujemy przestrzeń pod umywalką za pomocą szafki, w ścianach wykonujemy wnęki czy mocujemy półki nad pralką. Chodzi o unikanie ustawiania kolejnych przedmiotów na podłodze. Takie zabiegi zwiększają optycznie łazienkę i pomagają w utrzymaniu jej w czystości. Dekoracji nie powinno być zbyt dużo. Utrudniają sprzątanie i utrudniają swobodne poruszanie się. Dzisiejsze urządzenia sanitarne stanowią ozdobę już same w sobie. Zadbaj zatem, aby z drzwi wejściowych do łazienki, widok padał na najbardziej atrakcyjny wizualnie akcent, np. umywalkę z ozdobnym lustrem lub wannę w nowoczesnym kształcie.

 

Działanie

Oszacuj swój budżet, który możesz przeznaczyć zarówno na wykończenie łazienki i zakup urządzeń, jak i na koszta pracy fachowców. Jeśli nie posiadasz zaufanej ekipy remontowej, złóż zapytania do co najmniej kilku firm. Koniecznie poproś o kosztorys, długość realizacji oraz gwarancję na usługi.

Google+