Porady – Oszczędność wody

Do stylu EKO nawołują obecnie nie tylko zagorzali ekolodzy, ale również gwiazdy show-biznesu, producenci żywności, odzieży czy samochodów, dietetycy i architekci. Eko to moda, zdrowie, uroda, ale również oszczędność. Ma to szczególne uzasadnienie w przypadku codziennych zachowań i nawyków w gospodarowaniu domem. Oszczędzanie wody, zwłaszcza w krajach dotkniętych problemem suszy, jest postawą wyraźnie zinternalizowaną i przestrzeganą. W Polsce ciągle jeszcze nie zdajemy sobie sprawy z ilości marnowanej wody. I nie chodzi wcale o wyrzeczenie się codziennego prysznica czy inne, skrajne wyjścia, ale o obiektywne przyjrzenie się każdemu urządzeniu we własnej łazience i odnalezieniu rozwiązań, które przy zachowaniu naszych upodobań, wyraźnie obniżą comiesięczne rachunki.

 

Kabina jak wanna

Zamiana kąpieli w wannie na prysznic wcale nie musi być bolesna. Wystarczy przyjrzeć się najnowszym osiągnięciom w dziedzinie projektowania kabin prysznicowych. Znajdziemy tu modele z funkcją hydromasażu w różnorodnych odmianach – również z opcją kąpieli ekonomicznej, czyli w postaci delikatnego strumienia lub mgiełki. Nowoczesne kabiny występują w obszernych wersjach dwuosobowych i posiadają wbudowane siedziska. Miejsce siedzące pod prysznicem możemy zaaranżować sami poprzez odpowiednie uformowanie wnęki w ścianie, jeśli zamiast kabiny wybieramy drzwi. Co ciekawe, dzisiejsze urządzenia mogą być dodatkowo wyposażone w opcję światłoterapii.
Czy kąpiel w wannie faktycznie pożera większą ilość wody niż prysznic? Można to łatwo sprawdzić, jeśli posiadamy zestaw prysznicowy zintegrowany z wanną. Weźmy normalnej długości kąpiel pod prysznicem, zatykając odpływ. Po jej ukończeniu, poziom wody najprawdopodobniej ledwo zakryje kostki.

 

Mechanizm spłukujący

Przyjrzyjmy się misce WC, z której korzystamy co najmniej kilka razy dziennie, za każdym razem spłukując wodę. Starego typu spłuczki albo uwalniają zasób całego zbiornika naraz, bez względu na faktyczne zapotrzebowanie, albo wymagają ciągłego naciskania na mechanizm, pozbawiając świadomości co do ilości zużytej wody. Brakuje tu kontroli i elastycznego podejścia. Nowoczesny, ekonomiczny system spłukiwania wody 3/6 litra dostępny jest w dwóch wersjach. Mogą to być dwa przyciski, z których jeden uruchamia spłukiwanie trzema, a drugi sześcioma litrami wody, w zależności od potrzeb, lub mechanizm z funkcją zatrzymującą spłukiwanie w dowolnym momencie. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzać wodę poprzez kontrolę ilości jej zużycia, a w efekcie obniżać koszty eksploatacji. Pamiętaj, że toaleta to nie śmietnik – nie wyrzucaj do WC odpadów, bo musisz usunąć je za pomocą ogromnej ilości wody. Dodajmy, że w niektórych miejscowościach w Polsce koszt odprowadzenia ścieków przewyższa opłatę za wodę bieżącą.
 
Baterie termostatyczne

W podgrzewaniu wody stosujemy różne rozwiązania. Część z nich już dawno powinna odejść do lamusa ze względu na bardzo wysokie zużycie prądu. Utrzymywanie stałej temperatury wody umożliwiają baterie termostatyczne, które gwarantują zawsze komfortowe ciepło kąpieli, bez obaw o poparzenie czy zwyczajne marnowanie się zbyt gorącej wody.

 

Drobne awarie

Nie lekceważmy problemu kapiącej wody ze spłuczki czy z kranu. Podobnie w przypadku każdego urządzenia w domu. Przyjrzyjmy się uważnie pralce, która do swojego działania potrzebuje prądu, wody i chemikaliów – czy funkcjonuje w sposób opisany przez producenta.

 

EkoKupowanie

Zakupy w trosce o oszczędność absolutnie nie czynią z nas skąpców w oczach sprzedawców. Skoro możemy wybierać rozwiązania obniżające koszty zużycia wody czy prądu, dlaczego z tego nie korzystać? Producenci urządzeń sanitarnych i AGD chętnie sygnują swoje produkty oznaczeniami, wskazującymi na ekologię. Wybierając wyposażenie łazienki, możesz zapytać sprzedawcę o urządzenia z funkcjami oszczędzania. Dotyczy to przede wszystkim pralki, mechanizmu spłukującego oraz baterii prysznicowej.

 

Powłoka NANO

Czyszczenie łazienki pochłania nie tylko nasz czas, energię i środki chemiczne, ale również wodę. Innowacyjnym i ekologicznym rozwiązaniem jest antybakteryjna powłoka nano. Warstwę nano, niewidoczną gołym okiem, umieszcza się na szklanych i ceramicznych kabinach prysznicowych, toaletach, umywalkach i bidetach, zapewniając długotrwałą czystość i wysoki połysk. Do umycia ceramiki nano nie potrzebujemy żadnych środków chemicznych, wystarczy niewielka ilość czystej wody, która spływając, zbiera wszelkie zanieczyszczenia. Oznacza to koniec wielokrotnego płukania szmatki czyszczącej czy żmudnej wymiany wody w wiadrze.

 

EkoStyl z głową

Ekologia to styl życia, który praktykowany z wyczuciem i zrozumieniem, możemy przekazywać innym osobom, w szczególności domownikom. Naukę oszczędzania wody warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Podobnie, jak uczymy dzieci szacunku do jedzenia, namawiajmy do ekologicznych zachowań w łazience. Dotyczy to przede wszystkim zakręcania wody podczas mycia zębów, korzystania z prysznica zamiast wanny czy szybkiego czyszczenia rąk przed posiłkami. W ciągu 12 sekund odkręconego kranu, zużywamy ok. 1 litra wody. Przez 3 minuty szczotkowania zębów możemy zmarnować jej aż 15 litrów! Najważniejsze jest utrwalenie powyższych zachowań poprzez wspólne znalezienie ich sensu.

Google+