massi_ceramika3
 

Prototypy współczesnej ceramiki sanitarnej pojawiły się tysiące lat temu. Produkcja ceramiki sięga początków ludzkości – nawet 13 tys. lat p.n.e. Wyroby ceramiczne uzyskuje się w drodze wypalania uformowanej gliny lub innych surowców nieorganiczno-niemetalicznych, które poddają się spiekaniu lub prażeniu. Aby umywalki, miski WC, bidety czy wanny nadawały się do łazienki, muszą przejść długi proces produkcyjny, dzięki któremu spełnią restrykcyjne normy jakości, bezpieczeństwa i higieny.
 

Od naturalnych surowców do finalnej glazury
 

Składnikami ceramiki sanitarnej na ogół są:
• glina
• kaolin, który nadaje masie pożądaną stabilność
• mielony kwarc, który zwiększa przyczepność glazury do masy ceramicznej
• skaleń, który utwardza mieszaninę
 

Aby uzyskać glazurę, mieli się materiały z wodą oraz filtruje, oddzielając część żelazistą. Bezkształtną, uzupełnioną klejem glazurę wlewa się do uprzednio przygotowanych form. Materiał zastyga. Zanim jednak trafi do pieca, wymagać będzie szlifowania i pokrycia szkliwem.
 

massi_ceramika5
 

Wypalanie
 

Wysuszony materiał ceramiczny w pożądanym kształcie i rozmiarze, poddawany jest procesowi wypalania w specjalnym piecu. Dzięki możliwości wypiekania ceramiki w temperaturze nawet 1280°C i usunięciu wody, wyroby zyskują wyjątkową twardość, trwałość oraz odporność na kwasy, zasady, ścieranie, zadrapania, szkodliwe działanie światła i ekstremalnych temperatur. Nowoczesne metody wypalania pozwalają uzyskać ceramikę o idealnie gładkiej powierzchni, na której nie osadza się brud czy kamień.
 

Kontrola jakości i pakowanie
 

Zanim gotowe wyroby ceramiczne ostatecznie trafią na sklepowe półki, czeka je wnikliwa kontrola jakości i spełnienia norm, realizowanych przez poszczególnych producentów. Dopiero po pozytywnym przejściu testów, produkty są pakowane i przekazywane do sprzedaży.

 
Door to Dooor     system EASY OFF     baterie - nowy katalog
Google+