Jak dobrać baterię wolnostojącą do wanny wolnostojącej i vice versa?
 


Wybór armatury wannowej nie ogranicza się do kwestii estetycznych. Decydując się na konkretny rodzaj wanny, musisz dopasować do niej odpowiednią baterię – najlepiej już w początkowym etapie remontu łazienki. Dla wanien wolnostojących, najbardziej optymalnym i efektownym rozwiązaniem jest armatura wolnostojąca, montowana w podłodze. Podobnie działa to w drugą stronę. Gdy posiadasz baterię wolnostojącą i szukasz nowej wanny, postaw na model wolnostojący.

 
Empty modern lounge area
 

Sposób instalacji

 

Jeśli nie chcesz, w związku z kupnem nowej baterii, zmieniać całej instalacji, należy sprawdzić warunki techniczne. Jeśli rury wyprowadzone są powyżej poziomu wanny, stosujesz baterie ścienne, jeśli poniżej – stojące. Decydując się na zmianę baterii ściennej na wolnostojącą lub wybierając model stojący na etapie tworzenia nowej łazienki, wystarczy doprowadzić instalację wodną w pobliże planowanego miejsca montażu armatury i połączyć przy użyciu np. elastycznych wężyków. Montaż baterii wolnostojącej będzie znacznie łatwiejszy od instalacji wersji ściennej w nowym miejscu – zwłaszcza, jeśli chcesz uniknąć kucia ścian.

 

Stylistyka baterii

 

Kupując wannę lub baterię, warto wybierać modele harmonizujące stylowo ze sobą i z wystrojem całej łazienki. Na rynku istnieje mnóstwo linii stylistycznych, zarówno w zakresie wanien, jak i armatury. Dostępne są modele klasyczne, nowoczesne, skrajnie futurystyczne czy stylizowane na minione epoki – retro. Owalne, symetryczne i minimalistyczne wanny wolnostojące dobrze prezentują się z bogato zdobioną armaturą podłogową w typie retro, natomiast wanny geometryczne i nowoczesne będą lepiej wyglądać w zestawieniu z bateriami bardzo prostymi i wyważonymi stylowo.

 
Empty modern hall
 

Jaką baterię wolnostojącą wybrać?

 

Kupując baterię podłogową, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Aby urządzenie było bezawaryjne i przetrwało w Twojej łazience długie lata (m.in. bez kapania z wylewki), musi posiadać ceramiczną głowicę. Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu wody, sprawdź, czy wylewka posiada perlator napowietrzający, który pozwala zmniejszyć wykorzystanie wody aż o 60%. Zanim kupisz baterię, przetestuj kurek. Powinien poruszać się bez oporu. Z kolei wylewka musi charakteryzować się odpowiednią długością, dopasowaną do konkretnego modelu wanny. Jeżeli w swojej łazience nie posiadasz prysznica, wybierz baterię wannową w komplecie z słuchawką prysznicową. Wahasz się między wersją jedno- i dwuuchwytową? Postaw raczej na popularniejszą dzisiaj baterię jednouchwytową. Jest wygodniejsza w użyciu i bardziej ekonomiczna, dzięki jednej dźwigni, kontrolującej moc strumienia wody i jej temperaturę. W efekcie, szybko uzyskasz pożądane parametry kąpieli i zaoszczędzisz około 30% wody (w stosunku do baterii dwuuchwytowych).
Zanim ostatecznie zdecydujesz się dany model armatury, przemyśl jego wszystkie aspekty funkcjonalne. Gładka powierzchnia, proste linie oraz mało elementów wystających, w tym zdobień, znacząco ułatwią Ci utrzymywanie baterii w czystości.

 

Jaką wannę wolnostojącą wybrać?

 

Obecnie dużą popularnością cieszą się białe wanny akrylowe. Są łatwe do utrzymania w czystości, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i uniwersalne stylowo. Najnowsze modele posiadają właściwości termoizolacyjne, wydłużając czas gorących kąpieli. Warto wybierać wersje o gładkiej powierzchni i opływowych kształtach – usprawni to sprzątanie łazienki. Coraz częściej producenci oferują wanny ze specjalną powłoką antybakteryjną, dzięki której na powierzchni nie osadza się kurz, brud ani drobnoustroje. W efekcie, czyszczenie odbywa się wyłącznie za pomocą wilgotnej szmatki i bieżącej wody. Wahając się między modelami wanien o różnych głębokościach i szerokościach, jeśli tylko warunki w łazience Ci na to pozwolą, wybierz wersję głębszą i szerszą. Kąpiel stanie się bardziej komfortowa i unikniesz rozpryskiwania się wody na posadzce.

 

Dylematy techniczne

 

Jeśli masz wątpliwości, czy wybrana bateria lub wanna nadają się do Twojej łazienki, zwróć się do obsługi sklepu o poradę techniczną. Jeżeli kupiłeś niepasujący towar przez Internet, możesz w ciągu 14 dni od daty otrzymania przesyłki odstąpić od umowy i zwrócić produkt bez podawania przyczyny. Zachęcamy jednak do korzystania ze wsparcia fachowców przed zakupem sprzętów łazienkowych.

 
Door to Dooor     system EASY OFF     baterie - nowy katalog
Google+