MASSI - Umywalka Malo

 

Umywalka służyła kiedyś wyłącznie do mycia. Dzisiaj stanowi kluczowy element aranżacyjny. Modne stały się zwłaszcza umywalki nablatowe, które mocuje się na blacie lub szafce. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez umywalki, dlatego zgłębiając historię wyposażenia łazienek, ciężko uwierzyć, że nasi przodkowie zaczęli używać umywalek dopiero w…XVIII wieku.
 

Nie do końca czysta przeszłość
 

Początkowo, umywalki umieszczane były na klatkach schodowych. W tamtych czasach, chłop i szlachcic ograniczali higienę do ubrania białej koszuli…tej samej przez kilka tygodni. Mycie ciała sprowadzało się do opłukania twarzy i dłoni, więc łatwo nasuwa się wniosek, że dawniej higieną się zwyczajnie nie przejmowano. Dopiero w XIX wieku nastąpił renesans higieny, spowodowany pojawieniem się groźnych chorób zakaźnych. Lekarze nie mieli zwyczaju mycia rąk pod bieżącą wodą, co dodatkowo pogarszało sytuację pacjentów. We Francji, dopiero w latach 50. XX wieku połowa mieszkań posiadała bieżącą wodę. Zaczęto przywiązywać większą uwagę do higieny osobistej, a co za tym idzie – do posiadania umywalek w domach.
 

Bez ograniczeń
 

Dziś, umywalki na stałe zagościły w łazienkach, pralniach czy pomieszczeniach sanitarnych, a modele nablatowe stanowią nieodłączny element nowoczesnej architektury wnętrz. Dylematy ograniczają się zatem do wyboru pożądanego kształtu (misy kwadratowe, okrągłe, prostokątne, asymetryczne), wielkości czy materiału wykonania (ceramika, hartowane szkło). Patrząc na kolekcję umywalek nablatowych Massi, wzór zależy wyłącznie od fantazji projektantów.

 
Door to Dooor     system EASY OFF     baterie - nowy katalog
Google+