Od miejskich szaletów po najśmielsze projekty – historia łazienek

 

Pierwowzory toalet pojawiły się już w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Prekursorami byli Chińczycy, Egipcjanie i Kreteńczycy. Te najbardziej rozwinięte, starożytne cywilizacje rozpoczęły budowy pierwszych kanałów ściekowych. Zawdzięczamy im również idee pierwszych szaletów miejskich. Był to krok milowy w historii łazienek. Możliwe stało się utrzymywanie higieny w miastach, dzięki czemu zmniejszono ryzyko wybuchów epidemii. Już wtedy pojawił się pomysł, aby zacząć zarabiać na publicznych szaletach. Bogaty w amoniak mocz, był wykorzystywany przez garbarzy i foluszników do czyszczenia tkanin. W odpowiedzi na ówczesny trend, przedsiębiorczy Cesarz Wespazjan opodatkował szalety. Oskarżany o czerpanie korzyści z mienia publicznego, odpowiedział tylko : „Pecunia non olet!” (z łac. Pieniądze nie śmierdzą).

 

Historia łazienek

 

Centrum towarzyskich spotkań

Pierwsze toalety nie były miejscem tak dyskretnym, jak współcześnie. Wręcz przeciwnie. Sedesy budowano często naprzeciw siebie, aby korzystający mogli ze sobą rozmawiać. Ustęp był wówczas miejscem spotkań i dysput. Nie istniał podział na część damską i męską. Papier toaletowy traktowano jak naturalną gąbkę, zatem był on…wielorazowego użytku.

 

Średniowieczna antyhigiena

W kwestiach higieny, Średniowiecze odnotowało ogromny regres w porównaniu do minionych epok. Budżety miejskie przeznaczano na działania wojenne lub Kościół. Co więcej, w Europie Zachodniej panowało przeświadczenie, że kąpiele są niezdrowe. Św. Hieronim ogłosił, że mycie ciała jest profanacją chrztu. Średniowieczne szalety nie posiadały systemu kanalizacji. Zanikła społeczna rola toalet. Ustronności nie sprzyjały częste ataki na monarchów. Ofiarą takiego zamachu był m.in. król Polski i Francji, Henryk Walezy, który zginął we własnej toalecie.

 

Francuski brud

Najtrudniejszym okresem dla rozwoju łazienek był wiek XVII, kiedy nie fatygowano się do toalet, a swoje potrzeby załatwiano w pokojach. Nie dotyczyło to bynajmniej najniższych warstw społecznych, ale również dworów, jak słynny Wersal. Wymyślono nawet porównanie: „brudno jak w Wersalu”.

 

 

Powrót do higieny

Przełom w rozwoju toalet, przyniosły kolejne dekady. W XVIII wieku, prym wiodły nocniki, aczkolwiek nieczystości wylewano wprost na ulicę, niejednokrotnie dosięgając przechodniów. W XIX wieku wprowadzono praktykę oddzielania toalet damskich i męskich. W tym czasie, rozpoczęto również produkcję papieru toaletowego z listkami. Włodzimierzowi Leninowi marzyły się z kolei toalety ze…złota.

 
3
 

Łazienka XXI wieku 

Współczesne technologie otwierają zupełnie nowe możliwości w aranżacji łazienek. Obecnie niemal każdy może zapewnić sobie luksus dobrego i efektownego wyposażenia, dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Dzięki rosnącej konkurencyjności na rynku, wyszukane wzory dostępne są w cenach przystępnych dla zwykłego śmiertelnika. Producenci prześcigają się w udoskonalaniu urządzeń sanitarnych, ceramiki i armatury, by sprostać oczekiwaniom klientów.

 

Marka na miarę czasów

MASSI jest marką, która fantastycznie oddaje potrzeby współczesnych klientów w zakresie wyposażania łazienek. Oferuje różnorodne urządzenia sanitarne, ceramikę łazienkową, armaturę i akcesoria udowadniając, że elegancki design, funkcjonalność i najwyższa jakość nie muszą wiele kosztować, a marzenia o pięknej łazience można łatwo urzeczywistnić. Ceramika MASSI wykorzystuje trzy najnowocześniejsze technologie: easy-off, easy-clean oraz easy-flush.

  • Technologia easy-off to szybki i bardzo wygodny sposób montażu i ściągania deski. Dzięki specjalnym zawiasom, które pasują do wszystkich typów misek WC, w zaledwie kilka sekund można zdemontować deskę, wyczyścić ją i założyć z powrotem.
  • System easy-clean bazuje na technologii NANO, aby chronić powierzchnię i zapewniać doskonałą czystość. Cieniutka, polimerowa warstwa, nałożona na ceramikę, stwarza barierę ochronną przed zabrudzeniami, bakteriami czy osadem. Do czyszczenia powierzchni NANO używa się wyłącznie bieżącej wody. Dzięki easy-clean, sprzątanie staje się szybkie i wygodne.
  • System easy-flush wykorzystuje technologię spłukiwania kropelkowego. Dzięki otworkom, gęsto rozmieszczonym dookoła rantu miski WC, woda opłukuje całe jej wnętrze. Daje to gwarancję dokładniejszego czyszczenia muszli niż metoda tradycyjna, przy okazji zmniejszając zużycie wody. System spłukiwania kropelkowego jest obecnie najszerzej stosowanym rozwiązaniem na świecie.

 

Łazienki już dawno przestały pełnić rolę wyłącznie higieniczną. Współczesne technologie umożliwiają idealne przystosowanie wnętrz do swoich potrzeb. Dzięki rozwiązaniom, oferowanym przez markę Massi, urządzenie wymarzonej łazienki staje się nie tylko proste i przyjemne, ale również przystępne cenowo.

 

 
Door to Dooor     system EASY OFF     baterie - nowy katalog
Google+